Článek
Malou vilu ve Svitávce navrhl brněnský architekt a městský stavitel Josef Nebehosteny, který se proslavil hlavně projektem přestavby a rozšíření budovy hlavního brněnského nádraží.
Nebehosteny byl rodákem z rakouské Vídně a působil po studiích mimo jiné jako inženýr u Jižní dráhy. Později pracoval u Ferdinanda Fellnera mladšího a Hermanna Helmera, kteří navrhli řadu divadelních budov v celé monarchii, včetně Starého divadla v Brně.
Už v roce 1913 ale koupil Alfred Löw-Beer vilu na ulici Sadové (dnešní ulici s názvem „Drobného”) s číslem 22 v Brně. Horní část obrovského pozemku za touto vilou daroval své dceři Gretě po sňatku s Fritzem Tugendhatem na stavbu rodinného domu, který se později stal jednou z nejvýznamnějších vilových staveb v dějinách světové architektury.
V Malé vile ve Svitávce později bydlel Gretin bratr Max se ženou Editou s dvěma dětmi: Margaret a Františkem. Greta Tugendhatová s rodinou sem často jezdila.
Po roce 1945 sloužily obě Löw-Beerovy svitávkovské vily nejrůznějším účelům. Malá vila se stala rodinným domem s privátní lékařskou ordinací, ve Velké vile se usídlil Úřad městyse Svitávka.