Článek
Architekti z Vancouveru vysvětlují velký zájem tamních obyvatel o minidomky situací na realitním trhu ve městě. "Z hlediska cenové dostupnosti bydlení je Vancouver jedním z nejméně vstřícných míst v rozvinuté části světa.
Minidomky jsou proto pro spoustu lidí cestou, jak začít bydlet za rozumnou cenu a navíc udržitelným způsobem," vysvětlil pro Novinky John McFarlane z Camera Buildings.
Tím, že je obydlí malé, jsou rovněž malé jak jeho pořizovací náklady, tak i náklady na další údržbu a provoz. Nezanedbatelnou vlastností domků stavěných na podvozcích je jejich flexibilita v porovnání s tradičními a obvykle i většími domy.
Tyto domky mohou být během krátkého okamžiku připraveny a převezeny na jiné místo, což ocení každý, kdo má toulavou duši, a obzvláště pak vyznavači pořekadla, že je lépe vyhořet, než se stěhovat.
"Nejtěžší u projektů takto malých domů je navrhnout a vytvořit prostředí, které je plné světla, působí otevřeným a vzdušným dojmem a lidé se v něm cítí vítáni," prozrazuje hlavní tajemství úspěšného návrhu McFarlane a dodává:
"Naším cílem je vytvořit čtvrť z těchto malých domků, jejíž charakter by obyvatelům umožnil vytěžit ze svých miniaturních obydlí maximum."
Vlastní Isabellin dům, jehož obytná plocha činí pouhých 17,5 m2, zaujme právě pocitem volnosti a nápaditým řešením spacího prostoru. Právě majitelka domu přišla s vychytávkou vytvořit v zadní části obytného prostoru pódium, které přes den nabídne prostor k posezení i práci.
Pohodlné dvoulůžko, které během dne není nikde vidět, je pak schované v prostoru pod tímto pódiem. Má podobu jakési velké dřevěné zásuvky, která se vysunuje pouze na noc.
Dům je možné připojit na městskou infrastrukturu. Čerpá z ní nejen elektřinu, ale také pitnou vodu, a vrací do ní tzv. šedou vodu.
Odpad z toalety se likviduje jiným způsobem, v domě je totiž kompostovací toaleta, kterou si majitelka výslovně vyžádala, stejně jako malý průtokový ohřívač vody na propan.
Hlavním stavebním materiálem domu je neošetřené cedrové dřevo. Jsou z něj nejen stěny domu, ale také laťkové rošty stínící okna. Masivní dřevěná podlaha kdysi sloužila v nějakém jiném objektu, který přestal být využíván, a architekti ji z něj zachránili.
Dřevěné jsou rovněž pracovní plochy v kuchyni, tentokrát jsou ovšem z masivního javorového dřeva. Střecha je pak opatřena speciální EPDM membránou. Stěny domu architekti izolovali pěnou a minerální vlnou. Samotné šasi, na němž je domek postaven, architekti koupili standardním způsobem od výrobce.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.