Článek
Dům byl postaven pro rodinu syna majitele roudnické firmy Kork Lewi věnující se výrobě z korku, Felixe Lewiho. V době protektorátu se kvůli židovskému původu otce musela rodina z domu vystěhovat.
Vila je v současnosti architektonicky nejhodnotnějším a stylově nejčistším obytným objektem ze třicátých let dvacátého století ve čtvrti rodinných domů v Roudnici nad Labem.
Návrh vily manželů Lewiových vypracovali bratři Jaroslav a Karel Fišerové v roce 1934, ve stejném roce se do ní novomanželé po návratu ze svatební cesty nastěhovali.

Stavba má nadčasové geometrické tvary.
Autoři stavby měli pro navržení kvalitní vily dobré předpoklady. Jaroslav Fišer studoval v Haagu, ve Vídni a v Praze na Akademii výtvarných umění u slavného architekta Josefa Gočára. Karel Fišer absolvoval architekturu a pozemní stavitelství na Českém vysokém učení technickém.
Společně projektovali kromě vily v Roudnici i v architektonicky proslulé pražské kolonii Baba, dům pro Jiřího Trnku v Praze-Podolí a několik činžovních domů v Praze a Liberci. Účastnili se řady soutěží, Jaroslav se věnoval i návrhům osvětlovací techniky. Po druhé světové válce společně navrhli proměnu pražské pasáže Světozor.

Součástí vily je i balkon a zimní zahrada.
Po skončení války se rodina přejmenovala, z jejích členů byli Landovi. Paní Landová v domě bydlela až do osmdesátých let dvacátého století, kdy ho koupili současní majitelé. V roce 1949 bylo přestavěno schodiště k hlavnímu vchodu.

Architekt navrhl celkem velkorysé obytné prostory.
Vila vyniká zachovalými detaily i drobnými konstrukcemi (okna, dveře, radiátory, podlahy, mramorový parapet v obývacím pokoji, označení čísla popisného apod.) a částí dalšího vybavení, které v rámci celku dokresluje historickou hodnotu objektu.
Areál vily byl včetně vybraných kusů vnitřního nábytku v roce 2007 prohlášen kulturní památkou.