Článek
Nezbytné úpravy skutečného skladu by se týkaly především jeho důkladného zaizolování. K tomu bylo potřeba přičíst změny v interiéru atd.
Když architekti sečetli nevyhnutelné položky, bylo zřejmé, že úprava skladu je zbytečným luxusem a stavba by ve skutečnosti nikdy stoprocentně nevyhovovala životu mladé rodiny. Řešením byl proto dům tuto situaci pouze imitující.
Překvapivě vyhlížející dům je zasazen do nestejnorodého prostředí. Stojí totiž na rozhraní staré a nově vznikající zástavby města Išibe, v japonské prefektuře Šiga. Jeho vzhled nijak výrazně nenarušuje již existující prostředí a zároveň se podílí na vytváření stylu pro nově rostoucí čtvrť.
Architekti si dali velice záležet na tom, aby vzhled domu odpovídal co nejvěrněji představám jejich klienta. Skutečně vyhlíží jako bývalý sklad, a navíc, aby vše dovedli k dokonalosti, vytvořili na jeho fasádách i rysy předstírající, že jde o úpravy a opravy, které by majitel na skutečném skladišti se vší pravděpodobností provedl.
Architekti uvnitř domu, který je čistou dřevostavbou, na úrovni přízemí vytvořili bílý box, do něhož vložili místnosti vyžadující soukromí, tedy koupelnu s toaletou. Naopak u všech ostatních se snažili o jejich alespoň minimální propojení s okolím domu.
Většinu 119 m2 prostoru navíc ponechali volně otevřenou a jedinou skutečně samostatnou místností je tak pouze ložnice rodičů. Všechny ostatní prostory jsou navrženy tak, aby měly přibližně stejné množství výhod.
Klient si tak mohl sám rozhodnout, jak bude která místnost sloužit. To je praktické zejména z hlediska úprav v budoucnosti, kdy se budou potřeby rodiny postupně měnit. Nás zaujal „zavěšený” obývací pokoj.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.