Článek
V Grand Prix Architektů stavba získala čestné uznání v kategorii Rodinný dům. Teď má i uznání v soutěži Fasáda roku v kategorii Novostavba rodinného domu. V té ale zvítězily jen stavby s fasádním systémem vyhlašovatele společnosti Baumit.
Porota ocenila, že při realizaci fasády luxusní vily bylo uplatněno střízlivé architektonické řešení a materiálově odpovídající povrchová úprava. Fasáda byla navržena v architektonicky čistém provedení.
Vila má celkově čisté a nekomplikované tvary
Vstupní fasáda dvoupodlažního domu je charakteristická výraznými liniemi prosklených ploch, balkónu a přesahu střechy.
Na první pohled zaujme její nenásilný přechod z interiéru do venkovního prostředí, které je hodně citlivé. Střecha garáže je například osázena zelení tak, aby zapadla do přírodního exteriéru.
„Původní záměr klienta bylo dům z počátku 90. let přestavět, ale během přípravy konceptu jsme od této myšlenky upustili. Díky tomu se nám podařilo vytvořit rodinný dům, který je v nejvyšší možné míře propojen s okolní zelení a dosahuje vysoké úrovně vnitřního komfortu a energetické účinnosti,“ uvedl Radek Teichman, architekt z pražské kanceláře společnosti.
„Pro zámožné klienty je obtížné, aby při výstavbě svých nemovitostí zůstali racionální a skromní – při svých širokých možnostech,” ocenila projekt porota soutěže Grand Prix Architektů.
Architektonická kancelář navrhla vilu v zastavěné části Průhonic. Rozlehlá stavba má zhruba 430 m² a je vidět, že na ní soukromý investor rozhodně nešetřil. Dům má hned pět ložnic a nabízí tak i velkorysý prostor pro hosty majitele.
Velké prosklené plochy s bezrámovým zasklením a posuvnými portály v přízemí stavbu maximálně prosvětlují a opticky ještě zvětšují obytný prostor. Letnímu přehřívání podle architektů zamezují přesahy jednotlivých pater i střechy, které zároveň umocňují horizontální působení celého domu. Podlaží a suterén propojuje schodišťová hala.
V podzemním podlaží jsou místnosti určené pro relaxaci i technologické jádro celého domu. Horní patro je rozděleno na dvě nezávislé části. Hlavní ložnice má přidruženou šatnu, koupelnu a pracovnu, v zóně pro děti se nacházejí tři pokoje se společnou šatnou a dvěma koupelnami.
Vila je vybavena inteligentním systémem elektroinstalace, který umožňuje kompletní ovládání domu. Majiteli umožňuje kontrolu nad osvětlením, zastíněním, ovládáním audia a videa, vytápěním a zabezpečením domu.
Nejvyššího ocenění v Grand Prix architektů ale letos dosáhla stavba, která je o poznání skromnější. Chata u Máchova jezera je příkladem, že i s menším rozpočtem je možné dosáhnout skvělých výsledků. [celá zpráva]
Další vítězné projekty v soutěži Fasáda roku 2015
- Novostavba bytového domu: Bytový dům Fráni Šrámka
- Novostavba nebytového projektu: Budova Základní umělecké školy Karla Malicha
- Rekonstrukce historického objektu: Pivovar Cvikov
- Revitalizace, renovace, sanace: Rekonstrukce objektu bývalé kotelny v Železném Brodě na uměleckou kavárnu
- Hlasování veřejnosti: Dostavba firmy Ray Service
- Cena osobností: Novostavba kaple Sv. Jana Pavla II.