Článek
Mírně zvlněná krajina bohatá na lesy a rybníky patří k oblastem s čistým a ekologicky stabilním životním prostředím, oblíbeným jak k bydlení, tak k rekreaci.
Parcela o rozloze přes 2000 metrů čtverečných je položena v mírném západním svahu, přístupová komunikace vede podél jejího spodního západního okraje a na východě pozemek ohraničuje les.
Architekt Jan Zemánek do tohoto svahu začlenil třípodlažní dům, který je částečně zapuštěn do terénu, hlavní tváří čelí západnímu slunci a výhledu do malého údolí a na protilehlé návrší. Budí dojem, že jste právě dorazili do odlehlého kouta Šumavy.
Dispozice (včetně umístění a velikosti oken) je promyšleně komponována tak, aby interiér měl optimální prosvětlení po celý den, komfort bydlení zpříjemňovaly hezké výhledy, ale zároveň nedocházelo ke zbytečným energetickým ztrátám ani přehřívání.
Dům je ze tří stran lemován krytými terasami, takže v létě se užitná plocha rozšiřuje do exteriéru. V suterénu se nachází garáž a technické zázemí, kamenné venkovní schodiště vede příchozí k hlavnímu vstupu na jihozápadní straně. Jádro přízemí tvoří rozlehlý obytný prostor s krbem a schodištěm, otevřený přes dvě podlaží až po hřeben krovu.
Velké prosklené plochy v jižní a západní fasádě a přistavěná zimní zahrada navozují bezprostřední kontakt s okolní přírodou. V severozápadním rohu domu je umístěna samostatná kuchyň s jídelnou, lze ji však snadno propojit s hlavní obývací částí, na niž volně navazují další prostory - samostatná televizní místnost, pokoj pro hosta s vlastním příslušenstvím, sociální zázemí, vinotéka.
Dřevěné schodiště, které přebírá roli prostorové dominanty obývacího pokoje, vede na galerii s ložnicemi. Nejvyšší podlaží je navrženo v západoevropském standardu, každá ložnice má vlastní šatnu a koupelnu.
Architektura domu citlivě reaguje na přírodní prostředí. Z masivního suterénu, jehož pohledové stěny jsou obloženy šedočerveným porfyrem, dovezeným z Itálie, vyrůstá lehká dřevostavba, jejíž velká hmota je opticky potlačena prosklením a členitou kompozicí pultových střech. Fasády obložené kamenem a modřínovým dřevem v přírodní úpravě nenásilně včleňují dům do krajiny, a pokud majitelé nechají dřevo přirozeně stárnout, postupně se stane takřka její organickou součástí.
Také technické řešení bere v úvahu vztah k životnímu prostředí. Energeticky úsporný dům je vytápěn elektřinou, dřevo je ošetřeno ekologickými nátěry na bázi olejů a vosků. Modřín a porfyr přecházejí z exteriéru do interiéru, takže i uvnitř domu jsou použity téměř výhradně přírodní materiály.
Estetika interiéru vychází z jejich přirozeného vzhledu, propracovaných a dokonale provedených konstrukčních detailů. Spolu s výhledem do přírody vytvářejí harmonický celek, který si žádá jednoduché elegantní vybavení.
Technické údaje
Zastavěná plocha: 298 m²
Užitná plocha: 460 m²
Plocha pozemku: 2 050 m²
Autor návrhu: Ing. arch. Jan Zemánek
Konstrukce: betonové základové pasy, suterén železobetonová konstrukce na principu ztraceného bednění, druhé a třetí podlaží dřevostavba, systém two by four v kombinaci s masivními nosnými prvky, sendvičový obvodový plášť s kamenným (porfyr, Trentino) a dřevěným obložením (severský modřín) s větranou vzduchovou mezerou, celodřevěné schodiště, dřevěný krov, střešní krytina Beternit
Výplně otvorů: okna dřevěná euro, ostatní prosklené plochy provedeny v dřevěných rámech ve standardu euro, vnitřní dveře atypické dýhované do obložkových zárubní (výroba na míru), předokenní žaluzie na elektrický pohon
Vytápění: ústřední, elektrický kotel + radiátory, v koupelnách elektrické podlahové vytápění, krb, krbová kamna
Jitka Pálková, www.mujdum.cz