Článek
Při nákupu ložního povlečení sledujeme poměr ceny a životnosti, dále možnost vyvářky a stálobarevnost. Vybíráme také podle nároků na zapínání - nevhodné knoflíky a zipy mohou povlečení při údržbě poškodit.
Raději hustší látku
Při výběru ložního povlečení nás zajímá tzv. dostava tkaniny, která udává počet osnovních a útkových nití na šířku a délku 1 cm tkaniny. Laicky řečeno: je to hustota tkaniny vyjádřená v osnově a útku.
Platí, že čím vyšší je číslo dostavy, tím hustěji je látka tkaná, a tudíž odolná. Laikovi ale stačí, když si pevnost a mačkavost látky okusí omakem. Je jasné, že jemné tkaniny nesvěříme profesionální prádelně, ale pereme na šetrném programu v pračce nebo prostě vymácháme. Vždy se řídíme pokyny výrobce na štítku, na němž se také dozvíme, z jakého materiálu povlečení je.
Druhy materiálů
Lněné a damaškové povlečení patří mezi luxusní. Damaškové povlečení se vyrábí atlasovou, keprovou či plátnovou vazbou. Jde o hustě tkanou bavlněnou látku s vytkanými vzory s hedvábným leskem.
S povlečením ze stoprocentního lnu spojuje damašek vysoká životnost a historická tradice používání v ložnicích. Při kvalitním zpracování se současné lněné povlečení přibližuje pevností a měkkostí damašku, který je mnohem dražší. Len žehlíme na vyšších teplotách žehličky, prát ho můžeme do 95 °C. Po prvním praní se může trochu srazit a mačká se.
Froté povlečení je charakteristické smyčkovou tkaninou, která se u méně kvalitních výrobků uvolňuje a z textilie pak trčí nitě. Froté se dobře udržuje, pereme i na 60 °C.
Bavlněné povlečení je odolné a příjemné na dotek. Pereme do 60 °C, a aby v ložnici dobře vypadalo, musíme ho žehlit nebo alespoň přehladit rukou.
Z bavlny je vyrobené i krepové povlečení, které vyřešilo problém mačkavosti. Pro krep je totiž charakteristická střídavě hladká a zvrásněná tkanina.
To nemusí být někomu příjemné na dotek, proto existuje také hebké flanelové povlečení. Umí zahřát a nemusí se žehlit, odolává pomačkání.
Z výběrové bavlny nebo mako bavlny je tzv. jersey povlečení. Tento měkký, prodyšný a savý materiál je vhodný i do sušiček.
Saténové povlečení z polyesteru je chladivé, klouzavé a elektrizuje. Díky svému lesklému vzhledu navozuje dojem luxusu. Bavlněný satén je hřejivější a příjemnější na dotek. Tzv. mako satén vznikl upravením postupu při tkaní. Je pro něj typický vysoký lesk a zároveň odolnost.
Aby dlouho vydrželo |
---|
Před prvním použitím nové povlečení vypereme podle doporučení výrobce. |
Chráníme vlákno tím, že povlečení ždímáme na maximálně 700 otáček. |
Povlečení z bavlněného saténu pereme naruby. |
Barevné froté povlečení nepereme s věcmi světlé barvy, mohly by se zabarvit. |
Vyvařovat můžeme již z výroby vysrážené výrobky z nebarvené bavlny a lnu. Barevné materiály jsou obecně na teplotu citlivější než bílé. To platí i v případě žehlení nebo sušení výrobku. |
Dostava tkaniny
Dostava tkaniny udává počet osnovních a útkových nití na šířku a délku 1 cm tkaniny. Označuje se zlomkem, v němž čitatel udává počet nití osnovních a jmenovatel útkových.
Pro některé druhy tkanin se používá určitá výše a kombinace dostavy, které mnozí odborníci považují za mezinárodní standardy. Např.: denim 25,5/16,5; kaliko 22/17; košilový popelín 50/26.
Druhy vláken
Přírodní vlákna: bavlna, vlna, len, pravé přírodní hedvábí, angora, mohér.
Chemická a syntetická vlákna: viskóza, polyester, akryl, polyamid, polypropylen, polyuretan, elastin.