Článek
Rezidence Al-Chazama je pojmenovaná podle místní rostlinky Chazama As-Sahra'a, tedy pouštní levandule. Ne nadarmo, rostlinné motivy jsou v arabském světě velice oblíbené a právě tato květina je hlavním motivem, jímž se architekt rozhodl ozdobit fasády i střechu domu. Představuje spojující prvek všech částí domu a doslova propojuje jeho exteriér s interiérem.
Stavba o celkové ploše 1500 m² stojí na malém návrší a je rozdělena do tří téměř samostatných celků. Vstupní hala má arkádový dvorek a vnitřní zahradu. Jednotlivé celky pak fungují jako servisní část, obytná část s výhledem na západ slunce a soukromá, noční část nabízející výhled na východ slunce. Všechny celky byly přitom navrženy tak, aby jeden druhému poskytovaly během dne stín, čímž chrání interiér domu před extrémními teplotami venku.
Neobvyklý vzhled rezidence je výsledkem hledání ideálního tvaru, který by splnil hlavní úkol každé stavby v tak horkém a suchém prostředí, což je maximální zastínění, a zároveň, aby jednotlivé stěny byly dostatečně silné, aby udržely chlad a tím napomohly systému pasivního ochlazování interiéru. Díky tomu je spotřeba energií v domě snížena o 35 procent v porovnání s jinými stavbami v daném prostředí.
Co se týká využívání energií, vzhledem k pouštním podmínkám je téměř samozřejmostí, že dům získává elektřinu ze sluneční energie díky fotovoltaickým panelům a rovněž tak ji využívá pro ohřev vody. Nepřekvapí jistě ani fakt, že v rezidenci se recykluje tzv. šedá voda.
Květinovými vzory architekti vedení Abdalrahimem Kassamem ozdobili dům nejen kvůli estetickému dojmu. Vzor je vytvořen z barevného skla, které reprodukuje zajímavý vzor i do zastíněného interiéru a navíc se podílí i na systému jeho ochlazování.