Článek
O výsledcích čtyřiadvacátého ročníku festivalu Designblok rozhodla odborná porota, která volila jak ze známých tváří a značek, tak i z děl nových tvůrců.
Porota byla složena čistě ze zahraničních redaktorů, kurátorů a profesionálů z oblasti designu a architektury v čele s prezidentkou Anne-France Berthelonovou, která je francouzskou novinářkou a analytičkou designových trendů.
Nejlepší nábytek je letos prostý všech dekorací
Ve velké konkurenci v kategorii nejlepší nábytek zabodovalo polské designérské duo Chmara.Rosinke s kolekcí OFIS - Office For Important Stuff (neboli v překladu Kancelář pro důležité věci). Svou ideou vybízí k zamyšlení, co všechno v kanceláři potřebujeme a jaké tvary objekty mají mít, aby byly prostorově úsporné, ale zároveň i plně funkční.
Cenu za nejlepší svítidlo si odnesl nizozemský designér Richard Hutten s kolekcí udržitelných svítidel Wheel a Tray pro firmu Japth. Svítidla mají integrované LED osvětlení, které vydrží desítky let. Svým tvarem lehce připomínají pavoučí sítě.
Za nejlepší bytový doplněk považovala porota novinku v portfoliu Clap Design – magnetický set smetáčku a lopatky, který pro českou značku navrhlo etablované české studio Herrmann a Coufal. Tito autoři jsou ostatně také držitelé ocenění Grand Designér roku 2020, které bylo udělované loni.
Ze studentských prací porotu nejvíc zaujala školní expozice studentů Fakulty architektury Českého vysokého učení technického v Praze a ateliéru Jaroš/Bednář, která je součástí rozsáhlého projektu Bohemian Perfection. Cílem projektu je zviditelňovat, oživovat a rozvíjet tradiční lidová řemesla a jejich produkty s přímou návazností na lokality, kde vznikají.
Titul nejlepší instalace designéra si odnesl Jiří Krejčiřík (letošní finalista soutěže Czech Grand Design), který v rámci festivalu představil sběratelskou kolekci komod, kabinetů, skříní, policových regálů a sochařsky pojatý kabinetní oltář pro značku Futuro.
Designéři Vrtiška a Žák letos excelují
Z prezentací výrobců porotu nejvíc zaujala interaktivní instalace Espirit, kterou pro značku vyrábějící vybavení koupelen Ravak navrhlo duo Vrtiška a Žák. Jde o Grand Designéry roku 2021, kteří mají za svou tvorbu na kontě i ocenění Red Dot.
Designéry roku jsou Roman Vrtiška a Vladimír Žák. Jejich městská lavička skóruje už podruhé
Grand Prix získala sklářská výtvarnice
Ocenění za mimořádný počin na poli designu získala sklářská výtvarnice Lada Semecká. Její tvorba je do značné míry předně umělecká a má jasné výtvarné kvality.
„Rukopis autorky se vyznačuje poetickým zkoumáním materiálu a pečlivým, až japonským zacházením s proporcemi a je důkazem, že umění, design a řemesla mezi sebou nemusí soupeřit, ale naopak mohou přirozeně splývat,“ řekla ředitelka letošní odborné poroty Cen Designbloku Anne-France Berthelonová.
Součástí Cen Designbloku je už od loňského roku také speciální Cena Veolia za udržitelný design se samostatnou odbornou porotou. Tu získalo mladé studio Nova Vita. Projekt designérek Ivany Linderové a Dagmar Zvoníčkové Fredholm se věnuje rozvoji nových textur a materiálů tvořených z recyklovaných zdrojů, jako jsou použitý plast, tetrapak, piliny nebo rozličné recyklované plnivo do betonu.
Je tak znát, že i toto ocenění, stejně jako řada jiných v současnosti, oceňuje udržitelné a ekologické projekty a návrhy.