Článek
Majitel a provozovatel pražské Adamovy lékárny na Václavském náměstí zadal projekt domu na začátku druhé světové války architektovi Jaroslavu Gabrielovi. Na návrhu pracoval i architekt Antonín Gabriel, který během stavby upravil vnitřní řešení vily.
Vztah a původ obou architektů se zatím nepodařilo plně objasnit. V každém případě tato dvojice vedla na konci třicátých let v Praze vlastní kancelář. Jaroslav Gabriel studoval na pražské Akademii výtvarných umění u Jana Kotěry, zatímco Antonína Gabriela máme písemně doloženého až později, u návrhu vily v Praze na Barrandově.
Tradičním vzhledem připomíná letní dům v Dobřichovicích starší venkovská sídla Anglie, jak je navrhoval například architekt Richard Norman Shaw.
Na první pohled se Kalousova vila ke svým anglickým vzorům hlásí hrázděnou konstrukcí s přiznaným trámovím, štíty a kombinací kamenného zdiva s hrubou a hladkou omítkou.
Komfortní zařízení domu, kde nechybí masivní dřevěný nábytek a ručně kované detaily, vytváří spolu s dřevěným obložením stěn pokojů a oblíbenými krby domáckou atmosféru.
Tento ojedinělý, ve výsledku spíš rustikalizovaný typ anglického domu vypovídá mnohé o situaci konce třicátých let. Návrat k tradičním hodnotám rodinného bydlení signalizuje v té době i architektura vilové čtvrti v Praze na Barrandově.
Romantický styl pražských vil, podobně jako variace na anglický dům v Dobřichovicích, poskytovaly v atmosféře blížící se války tolik potřebný pocit jistoty a bezpečí.