Článek
Moderní lednice mají celou řadu funkcí. Pokud stojíte před rozhodnutím o koupi tohoto spotřebiče měli byste zohlednit několik faktorů, zejména parametr cena x výkon. Všímejte si do jaké energetické třídy také lednice spadá, žádané jsou zejména ty úspornější z kategorie A.
Levnější bývají vestavěné lednice, dražší jsou volně stojící. Na člena domácnosti byste měli počítat s cca 60 litry objemu, celkově byste vaši lednici měli využívat z 80 procent jejího objemu. Jinak zbytečně utratíte za elektrický proud.
Pestré možnosti i barvy
Lednice nabízejí také celou řadu možností. Možná si vzpomínáte na ledničky s malým mrazákem v horní části. Mraznička dnes může být umístěná nahoře i dole, můžete do ní ukládat věci buď do zásuvek či do klasických polic. Některé typy se nabízejí zcela bez mrazáků, nebo se naopak rovnou prodávají i s vinotékou apod. Samostatná dvířka pro mrazák vám ušetří neustále otvírání celé ledničky.
Tak tato kombinace je pro opravdové fajnšmekry aneb Nepleťte si kuchyň s garáží. Foto Smeg
Nejrozšířenější jsou stále bílé lednice, to platí ostatně o většině domácích spotřebičů. Má to pochopitelně svůj důvod - na bílé je lépe vidět případná nečistota. Stále populárnější jsou ovšem nerezové spotřebiče a v poslední době si na oblibě získávají i barevné chladničky v nečekaně extravagantních provedeních.
Americké krásky
Do českých domácností si cestu také razí "americké" lednice. Tyto objemné dvoudvéřové spotřebiče mají uvnitř úložné police prakticky umístěné ve výši očí v chladící i mrazicí části. Umožňují tedy snadnější manipulaci s potravinami. Mají velký objem, jednotlivá patra jsou rozdělena do různých teplotních zón.
Americká lednice - side by side. Velmi praktická, velmi drahá. Foto Miele
Mnohé láká výroba ledové filtrované vody, ledové tříště nebo kostek ledu pomocí "čepovacího okénka", díky tomu nemusíte namáhat lednici neustálým otevíráním. Nevýhodou těchto typů je pak značná spotřeba energie a také na české poměry vysoká pořizovací cena.