Článek
Severozápadně od Lanškrouna za rybníky pod zalesněným kopcem s názvem Kypuše si v roce 1913 postavil odpočinkové sídlo lanškrounský rodák, profesor Otto Piffl. Ten byl uznávaným rakouským odborníkem v oboru ušních, nosních a krčních chorob.
V tichém místě s upravenou zahradou ve východní stráni, a původně i s nerušeným výhledem na rybníky, stála nepravidelně řešená stavba. Vila měla vyšší čtyřpodlažní zděné části a severní přízemní křídlo upravené jako lesní srub.
V prostoru zahradního sálu byl kuželník krytý horní terasou umístěnou před obytnými pokoji v patře určenými pro reprezentaci.
Autorem vily je architekt Friedrich Kick, který studoval i na Akademii výtvarných umění ve Vídni u profesorů Carla von Hasenauera a Otto Wagnera. Lanškrounská vila zapadá do jeho charakteristické tvorby. Architekt měl schopnost přetvářet historické motivy k moderním účelům, ale dovedl i respektovat místní architektonickou tradici.
Ke konci života bydlel Otto Piffl ve své vile už natrvalo, jeho rodina ji opustila v souvislosti s událostmi odsunu německého obyvatelstva po druhé světové válce. V roce 2006 našel nový majitel dům vydrancovaný, zmizelo všechno, co se dalo prodat nebo spálit, částečně byla poškozena i statika konstrukcí.
K obnovení a alespoň částečnému návratu původní atmosféry vily nový majitel požádal o pomoc architekta Přemysla Kokeše, s kterým ho už spojila v Lanškrouně úspěšná spolupráce na administrativní a komerční budově na náměstí J. M. Marků.