Článek
K nejdůležitějším faktorům při stavbě terasy patří účel, umístění, rozměry, tvar i materiál na dlažbu a její vybavení. Terasa by měla svou velikostí odpovídat rozloze pozemku. Přeplácaná malá terasa může působit chaoticky, zatímco velká plocha vydlážděná stejným materiálem, bez zajímavých prvků, bude nudná.
Abychom zjistili, jestli má terasa vhodné rozměry, nejdříve si plochu vyměříme, projdeme se po ní a postavíme na ni provizorně stůl i židle. Jestliže si svým rozhodnutím nejsme jisti, nebo se na stavbu terasy svépomocí necítíme, zadáme úkol odborníkům.
Plánujeme terasu
Důležitý je účel: když půjde o posezení pro dva, vystačíme s malou jednoduchou terasou. Na podlahu umístíme stůl a židle, případně slunečník a pár květináčů. Máme-li početnou rodinu, nebo se rádi obklopujeme přáteli, dáme přednost rozměrnější terase. V tomto případě využijeme místo ke slunění, ale i k přípravě jídla a zábavě. Takové terasy vybavíme tak, aby měl každý dostatek pohodlí.
Ke spokojenosti přispěje i vhodné umístění. Dnešní nové domy s menšími pozemky jsou navrženy tak, že počítají s návazností terasy na obytný prostor. Ten je s terasou propojen francouzskými dveřmi. Na zahradě se najdou pro stavbu terasy i jiná vhodná místa, která jsou odpoledne osluněna a chráněna před slunečním úpalem a větrem různými typy clon nebo využijeme stávající stromy a keře.
Rozměr terasy přizpůsobíme velikosti zahrady. Malá terasa na velkém pozemku bude vypadat stejně nepřirozeně jako rozlehlá terasa na malém pozemku. Proto dodržíme minimální rozměry terasy, které jsou 3,5-4 m2. U víceúčelových teras doporučují odborníci plochu 3,2 m2 pro každou osobu, která bude terasu využívat. V případě, že už máme vybranou dlažbu, rozměry terasy přizpůsobíme tak, aby byly prořezy dlaždic nebo bloků co nejmenší.
Terasa navazující na dům má většinou tvar čtverce nebo obdélníku, tedy souběžné linie s domem. To vše kvůli jednodušší pokládce podlahy. U terasy vzdálené od domu si můžeme dovolit křivky a volné linie, které ve volně uspořádané zahradě vyniknou.
Materiály na podlahu
Dlažbu vybíráme tak, aby se nám po celé ploše dobře chodilo. K dispozici je mnoho druhů materiálů, např. betonové desky, cihly, zámková dlažba, keramické dlaždice, kámen či dřevo. Vhodný není štěrk nebo drcená kůra, ani oblázky či žulové kostky.
Na terasách s rovnými liniemi volíme čtvercové nebo obdélníkové betonové desky, které můžeme kombinovat. Barvu a uspořádání desek vybereme podle vlastního vkusu, ale upřednostníme desky se vzhledem nepravidelného kamene, kostkového či parketového vzoru.
V neformálně pojatých zahradách vyniknou mrazuvzdorné cihly a zámková dlažba. Můžeme je použít na terasách s volným i zakřiveným tvarem.
Středozemní vzhled dává terasám keramická dlažba. Proti betonovým deskám je slabší, má čtvercový nebo obdélníkový tvar a je k dostání v různých barvách.
Přirozeně vypadá i nepravidelná dlažba poskládaná z kamene nebo úlomků betonových desek, které jsou cenově dostupné.
Přírodní kámen upřednostní milovníci tradičních materiálů. Má jedinečný vzhled a stářím navíc roste jeho kvalita, takže se z něj majitelé budou dlouho těšit.
Dřevo, ať už prkna nebo čtvercové díly, působí perfektně v kombinaci s trávníkem, stromy i keři. Měkké dřevo vyžaduje tlakovou impregnaci, proto spíš vybíráme tvrdé exotické dřevo. Montáž podlahy z dřevěných dlaždic ze silných latí na dřevěném rámu jde rychle a vydrží dlouho.
Praktický je kompozitní materiál odolný proti mrazu, vodě i soli nebo chloru z bazénu. Obsahuje z 60 % dřevo a 40 % plastových komponentů a svým přirozeným vzhledem připomíná dřevo. Jako alternativa tradičního dřeva je příznivý jak z hlediska životního prostředí, tak i ekonomicky výhodný, na rozdíl od dřeva, které vyžaduje impregnaci i pozdější pravidelnou péči, je nenáročný na údržbu.
UPLATNĚNÍ KAMENE V EXTERIÉRU |
---|
Obklady a dlažba z přírodního kamene vždy obstojí. Díky své přirozenosti a jednoduchosti se dají kombinovat se všemi materiály, od tradičních až po vysloveně futuristické. |
Na výběr máme žulu, pískovec, opuku, andezit, břidlici, travertin, čedič a porfýr. Protože v exteriéru musejí odolávat klimatickým výkyvům, volíme silnější tloušťku materiálu. |
Pro správné usazení kamene na terase využijeme k pokládce dvousložková lepidla a pevnou betonovou plochu bez trhlin, mastnoty a nečistot. |
Pro údržbu exteriérového kamene postačí vhodně zvolená impregnace, která jej dostatečně ochrání před vnějšími vlivy. Pak už stačí jen běžné čištění. |
Hitem v nabídce přírodního kamene je travertin s krásnou nepravidelnou strukturou. Nejoblíbenější je jeho jemně pastelově béžová varianta. |
Prvky na oživení
Rostlinami v nádobách dosáhneme úžasného efektu. Vybereme takové květináče, které budou odpovídat velikosti a stylu vydlážděné plochy a umístíme je na okraj plochy nebo tam, kde nebudou překážet pohybu.
Zahradní nábytek patří k základnímu inventáři terasy. Podle velikosti terasy dáme přednost jednoduchému stolu, lavici, židlím nebo křeslům a odolnému materiálu. Letošní sezóna je ve znamení hliníkového nábytku.
Vítaným prvkem na terase může být vodní plocha, ale i malá vodní fontána, kterou koupíme hotovou a jen ji zapojíme.
K venkovnímu obytnému prostoru patří grilování s přáteli a rodinou. U sklenky dobrého vína a chutného pokrmu přímo pookřejeme. Investici do mobilního grilu určitě zvládneme.
Při zábavě a stolování na terase ve večerních a nočních hodinách potřebujeme vhodné osvětlení, ať už klasické stojící svítidlo nebo svítidla na zeď či moderní solární osvětlení.
Jako ochranu soukromí, ale i před větrem a slunečními paprsky zvolíme vhodnou clonu. Na výběr máme slunečník, plachtu, listnaté stromy, keře, ploty i treláže pokryté popínavkami.