Článek
Slunečníky jsou k dostání v různých stupních kvality a s nadstandardním vybavením. Při výběru se proto zaměříme i na kvalitu užívaných tkanin.
Jak poznáme kvalitu?
Jednoduchým vodítkem je vyznačený UV ochranný faktor na štítku výrobku, který slouží jako důležitá pomůcka při rozhodování o koupi jakékoli textilie na ochranu před sluncem.
UV-ochranný faktor UPF udává, kolikrát déle času můžeme strávit na slunci za použití ochranné textilie, aniž by došlo k poškození naší pokožky. Je srovnatelný s ochranným faktorem SPF, uváděným u slunečních krémů.
Textilie by měly být navíc stálobarevné, zdravotně nezávadné, ale i vodoodpudivé a odolné proti otěru i při častém používání.
Malý, nebo velký?
Levné slunečníky s průměrem 120 cm a cenou nepřesahující mnohdy 300 Kč nás ochrání, ale fungují dva až tři roky. Mají kovovou konstrukci s tenkou trubkovou nohou a drátěnou kostrou a ovládání s možností naklánění z plastu. Potahová látka z umělého materiálu obvykle promokne a je nedostatečně připevněná ke konstrukci.
Dražší jsou slunečníky s plastovým podstavcem, který se plní vodou. U některých lze regulovat průměr osazení pro tyč slunečníku, aby v podstavci držela pevně. Ani tyto slunečníky neodolají náporu větru.
Dobrým řešením pro posezení na zahradě nebo na terase je kvalitní, technicky dobře provedený a vůči nepřízni počasí odolný slunečník. Jeho velikost vybíráme podle plochy, kterou potřebujeme ochránit.
Na výběr máme slunečníky kulaté, čtvercové, obdélníkové i víceúhelníkové. Slunečník ve tvaru obdélníku zastíní před sluncem velkou plochu, ochrání proti nečistotám třeba i část venkovního bazénu.
Velkoprostorové slunečníky instalujeme na celou sezónu, proto mají splňovat několik požadavků: musejí mít konstrukci odolnou proti povětrnostním vlivům, stabilní kotvení ve stojanu a měly by se dobře a snadno ovládat (rozevřít, složit i naklánět). Také látka by měla být barevně stálá, nepromokavá a nemačkavá.
Dražší slunečníky mívají kovovou konstrukci z nerezavějících slitin, někdy opatřenou kvalitním nátěrem. Noha slunečníku může být středová nebo boční, v tom případě je klobouk zavěšený. Boční noha poskytuje pod slunečníkem více prostoru.
Velké slunečníky s dřevěnou konstrukcí jsou vyrobené obvykle z tvrdého impregnovaného nebo teakového dřeva, aby obstály ve venkovních podmínkách.
Velkoplošné slunečníky bývají často opatřeny servomechanismem s protizávažím. Některé typy se zavírají lankem taženým přes kladku, naklánění slunečníku v kloubu se ovládá kličkou.
Používané tkaniny
Aby slunečník nejen dobře stínil, ale také dobře vypadal a odolal větru i dešti, používají se tkaniny z polyesteru s bavlnou, impregnované textilie nebo laminované tkaniny v široké škále barev od přírodní přes žlutou, červenou, oranžovou, fialovou, zelenou, modrou až po jejich barevné kombinace.
Barva slunečníku by měla ladit s prostředím. Zvolíme-li vzorovaný slunečník, může odpovídat vzoru potahů zahradního nábytku, případně ubrusu.
CENOVÉ RELACE |
---|
Ceny slunečníků i podstavců jsou úměrné materiálu, tedy kvalitě a rozměru: |
Nejlevnější slunečníky jsou k dostání od 150 Kč, nejdražší stojí 30 000 Kč a více. |
Cena podstavců začíná na 200 Kč a pokračuje do několika tisíc korun. |
Stojany zajistí stabilitu
Zatímco u malých slunečníků si vystačíme s plastovými stojany, ty velké vyžadují důkladné kotvení. V takovém případě dáme přednost betonovému nebo litinovému podstavci, i když na výběr máme i dražší podstavce z leštěného kamene.