Článek
Na pracovní desku odkládáme nádobí, hrnce, v její blízkosti vaříme na rozpálené plotně, při mytí na ni z dřezu odstřikuje voda. Požadavek na odolnost je tedy prvořadý. Kuchyň si pořizujeme minimálně na deset let, a jak vypadá, do velké míry ovlivňuje, v jaké kondici je pracovní deska.
Lamino
Pracovní laminátové desky patří mezi nejvíce prodávané na trhu. Nabízejí totiž dobré užitné vlastnosti a příznivou cenu. Základem je tzv. MDF deska, což je středně zahuštěný dřevovláknitý materiál, který má povrch z vysokotlakého laminátu.
Desky jsou odolné vůči mechanickému nárazu i teplotám, nabízejí nepřeberné množství odstínů a imitací, takže i skvělé kombinace. Umí napodobit kámen, dřevo, prodávají se v lesklém i matném provedení, s různými strukturami. Bezvadné je, že se dobře čistí běžnými prostředky. Ale samozřejmě nejsou ve všem dokonalé. Například je nelze po odloupnutí či poškrábání dodatečně opravit.
Pozor musíme dát i na kvalitní instalaci dřezu a vodovodních baterií. Voda může být problém: když zateče do spár, laminátový povrch natrvalo zničí (nabobtná, začne se odlupovat).
Laminátové desky se prodávají v šíři 60 cm (obvykle tloušťka 2,8 cm, 3,8 cm) a 90 cm (tl. 3,8 nebo 5 cm). Cena začíná na částce okolo 1000 Kč/bm (běžný metr) šíře 60 cm a pokračuje výše podle typu pracovní desky.
Letos dominují pracovním deskám přírodní tóny, které lze snadno kombinovat s jinými dekory. Oblíbený je dekor připomínající zkamenělé rostliny, pastelové vzory a netradiční rezavé zrnité zbarvení.
Dřevěné desky
Jsou vyráběné z masivního dřeva, používají se v tzv. nekonečném vlysu (spárovky). Obvykle jde o buk, tropické dřeviny, břízu i dub. Materiál může časem mírně patinovat na povrchu a je dobré s tímto přirozeným jevem počítat.
Pracovní deska z masivního dřeva je příjemně teplá na dotek, perfektně se hodí do klasických kuchyňských sestav nebo do kuchyní venkovského stylu. Na rozdíl od lamina lze povrch desky při poškození opět přebrousit a vyspravit.
Nevýhodou je, že dřevo nemá příliš rádo vodu a delší kontakt s ní desce škodí. O desku se musíme pravidelně starat, jednou za rok ji ošetříme olejem nebo voskem (lakování se nepoužívá). Cena se pohybuje okolo 3000 Kč/m2.
Kámen
Přírodní kámen je originální a jedinečný, vybírají si ho do kuchyně nároční zákazníci. Kámen je kvalitní, nadčasový, nepoškrábe se, je odolný vůči všem kyselinám, vydrží bez problému vysoké teploty.
Nejvíce se používá pálená žula, mramor je příliš porézní a hrozí u něho možnost zabarvení. Naopak žula má všechny přednosti: je tvrdá, nelze ji poškrábat, nabízí zajímavé struktury, kresbu a odstíny. Prodává se v povrchové úpravě: jemná struktura se zdrsněným povrchem, nebo lesk, satén, velvet, patina.
Nevýhodou je vyšší cena, která je individuální podle typu povrchové úpravy a rozměru kamene. Obecně se pohybuje kolem 8000 Kč/bm šíře 60 cm.
Konglomerovaný kámen
Technistone tvoří z 90 % přírodní složky (křemen, granity) v kombinaci s pigmentem a pryskyřicemi. Materiál v sobě spojuje krásu a výhody přírodního kamene, ale přitom není pórovitý, takže je na pracovní desku více než vhodný.
Konglomerovaný kámen nabízí nenasákavost, odolnost vůči poškrábání, odolnost vůči vysokým teplotám i chemickým látkám, tvrdost, neporéznost a snadnou údržbu. Prodává se v několika designových řadách (zrcadlové, skleněné granuláty apod.). Povrch se vyrábí v provedení lesk, broušený, tryskaný, antique. Napojení ploch vždy vyžaduje spáry.
Cena technistonu je individuální podle specifické nabídky, obecně se pohybuje od 4000 Kč/bm v šíři do 65 cm, záleží ale i na opracování hran či výběru konkrétního složení.
Umělý kámen
Prodává se pod několika obchodními značkami (Hi Macs, Hanex apod.), ale nejznámější je označení corian. Je to dokonalý, kompaktní materiál, který lze výborně tvarovat, nabízí bezespárové napojení, třeba i se dřezem (je ze stejného materiálu).
Povrch umělého kamene je neporézní, na omak hebký a teplý, nenasákavý. Materiál je rezistentní vůči skvrnám, UV paprskům (barvy a vzory zůstávají zachované v původní kvalitě), většině kyselin. Pracovní deska vydrží teplotu do 70 °C, je antibakteriální, hygienická.
Velkou předností je pestrá nabídka barev (až přes sto odstínů), od jemných pastelových barev po barvy žilkované, zrnité textury. Povrchová úprava je možná v provedení saténový mat, pololesk až po vysoký lesk.
Cena se odvíjí od vybraného materiálu. Konkrétně corian se prodává ve čtyřech cenových skupinách, částka začíná zhruba na 5500 Kč/bm při šíři 60 cm.
Nerez
Okrajově zastoupený v kuchyni je nerez, i když má dobré užitné vlastnosti. Jeho cena je však vysoká, působí chladně a neútulně, a proto se používá častěji v profesionálních kuchyních.
Snese jakoukoli vysokou teplotu, nevadí mu voda, odstřikující omastek, snadno se udržuje v čistotě.
Cena za velký plech je 10 000 Kč/m2.