Článek
Stavby českého kubismu působí někdy jako skladby nerostů, špachtlí seřezávané nebo dlátem okosené. Tímto dojmem působí i jičínská vila, která má řadu zkosených prvků.
V roce 1911 koupil okresní soudce v Jičíně Josef Jakubec a jeho manželka Růžena pozemek v zahradě. Na něm si postavili ve své době výjimečnou vilu.
Stavba má v principu formu krychle, ale její zkosená nároží a řada kosých ploch narušují její pravoúhlost a jednotvárnost, vyvolanou rovnými stěnami. V detailu se uplatňují nápaditě upravené rámy oken a dveří, které navozují iluzi krystalických forem.
Hlavní vstup má jasné kubistické rysy a vyvolává tak dojem plastičnosti. Uliční strana vily si přísně zachovává symetrii umístěním vstupního portálu, rozvržením okenních os, vikýře ve střeše i dvou komínů.
Vstupní branka do ulice a veranda při jižním průčelí do zahrady jsou také umístěny na ose celého domu. Výjimkou tohoto symetrického řešení je přístavba garáže na západní straně.
Proražená okna do garáže, vzniklá pozdější úpravou, byla ale dobře přizpůsobena výtvarnému řešení celého domu.
V interiéru architekt upustil od prostorné haly. Zkosení prvků se nevyhýbá ani dřevěnému schodišťovému zábradlí. Výtvarné pracné odsekávání cihelného zdiva vyšlo poměrně draho, a nejspíš i proto se tato světová architektonická rarita v masové výstavbě neprosadila.
Jakubcova vila byla vždy využívána k bydlení. Je zapsána na seznamu kulturních památek.