Článek
Moderní technologie a nové materiály umožňují krytinám pro venkovní použití získat vzhled přírodních materiálů s benefitem větší odolnosti, delší životnosti a bezúdržbového provozu.
Vybere si také ten, kdo teskní po kontaktu s pravou přírodninou. Díky existenci speciálních ochranných olejů, vosků a impregnačních prostředků snížíme opotřebení a míru znečištění pravého kamene i dřeva.
Prkna z WPC i betonu
WPC prkna jsou trvanlivá, bezúdržbová, stačí je opláchnout vodou z hadice. Neztrácejí časem barvu ani tvar. Optimální složení dřevoplastu je 60 % dřevní moučky a 40 % polymeru HDPE.
Vzezření prken bez hrozby zadření třísky je dokonalé včetně barev, přirozeného žíhání, nechybějí různě široké drážky zvyšující bezpečnost pohybu na terase.
Mezi amatérskými kutily jsou oblíbené WPC dlaždice s click systémem ulehčujícím instalaci hlavně na menších plochách.
Je to garáž, terasa, nebo malé lázně? Všechno dohromady
Betonová prkna propůjčují terase podobu rozličných druhů dřeva s výhodou prakticky neomezené životnosti, s vysokou protiskluzností i mrazuvzdorností.
Využívaná je také betonová dlažba s velkým výběrem barev a povrch napodobující řadu materiálů. Z betonu se vyrábí i zahradní nábytek.
Keramika a kamenina
Omezená schopnost přijímat vodu a přítomnost živce zvyšuje houževnatost dlaždic z jemné kameniny vůči vlivům počasí, proto se hodí do exteriéru.
„Kameninová dlažba je k dostání s glazurou či bez ní. U glazovaných produktů je barva dlažby určena barevnou glazurou,“ vysvětluje David Benda z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.
V případě neglazovaných dlaždic se příslušná barva přidává přímo do materiálu. Při výrobě kameninových dlažeb je teplota vypálení a lisovací tlak výrazně vyšší než u pórovinových obkladů.
„Dlaždice z jemné kameniny se podobají přírodnímu kameni. Odolají zašpinění, kyselinám a louhům, jsou barevně stálé, mrazuvzdorné i protiskluzové,“ popisuje David Benda. Mají nízkou montážní výšku, zhruba 2 cm.
U keramické dlažby se o veškeré čištění postará déšť nebo koště. Nevýhodou při jejím celoplošném lepení je riziko odmrznutí či odskočení, když se pod dlažbu dostane voda.
Proto před pokládkou vyřešíme hydroizolaci terasy, dlaždice (slinuté, mrazuvzdorné) lepíme na flexibilní lepidlo a spárujeme nejlépe epoxidovou spárovací hmotou.
Chodníčky mají v zahradě své místo
„Povrch keramické dlažby by neměl být tmavý, protože absorbuje sluneční záření a na přímém slunci se rozpálí do vysokých teplot, takže je nepochozí pro bosé nohy. Nejen s vysokou teplotou souvisí roztažnost materiálu, která může způsobit odskočení či prasknutí keramické dlaždice,“ varuje David Benda.
Důležitá je také velikost samotné dlaždice: na terasy se nedoporučuje používat výrobky větších rozměrů než 30 x 30 a 40 x 40 cm.
Koberce všeho druhu
Kamenný koberec se skládá z říčních či mramorových oblázkových kamínků rozdílné zrnitosti (2–4 mm, 4–8 mm, 8–16 mm). Kamínky se smíchají s pryskyřicí a vzniklou směs hladítkem rozprostíráme po podkladu. Získáme bezespárý, estetický pevný povrch. Na trhu je k dostání také litá dlažba z oblázků.
Terasu zpříjemní a zútulní venkovní koberec. „Venkovní koberce se vyrábějí ze tří materiálů, které jsou odolné proti mokru a vlhku. Zastánci přírodních materiálů mohou volit koberec ze sisalu, bambusu či kokosových vláken,“ říká designérka Pavla Tvrdíková z obchodu Můj koberec.
Širokou škálu vzorů a barev nalezneme u koberců vyrobených ze 100% polyprolypenu, což je materiál z umělé příze. „Takový koberec vydrží déšť i silné sluneční paprsky, vždy si zachová svou barevnost,“ dodává Pavla Tvrdíková.
Další možností je umělý trávník, jehož údržba je snadná, stačí ho vysávat, shrabat napadané listí či použít vysokotlaký čistič na odstranění hlubších nečistot. Hodí se k bazénům a na nezastřešené terasy. Stejně jako interiérové koberce jsou i ty exteriérové dostupné jako kusové i metrážové.
Věrnost přírodě
Kámen na terase vyniká ve svých světlejších odstínech, zaujme nepravidelnými tvary a odstíny jednotlivých kusů. Pro terasu jsou vhodné např. polygonální křemencové desky.
Údržba přírodního kamene není náročná, vystačíme si s vodou a s prostředky určenými přímo k ošetření přírodního kamene. Impregnujeme podle potřeby po dvou letech, vyhýbáme se chemickým a kyselým látkám.
Dřevo bez povrchové úpravy časem získává patinu, oblíbené jsou zejména modřín, smrk i borovice. Bohužel prkna sesychají, čímž mezi nimi vznikají mezery, mohou je napadat škůdci.
Proto je napouštíme dvakrát do roka přírodními oleji, vosky, vytrácející se původní barevný odstín upravíme mořením.
Při návrhu terasy myslete na velikost aneb Jak si užít venkovní obývák od jara do podzimu
Povětrnostní podmínky lépe zvládá tvrdé dřevo (dub, ořech, olše, buk, javor) a exotické druhy (teak, massaranduba).
Terasu ze dřeva chráníme před deštěm a poledním slunečním svitem přesahem střechy. Dřevěné prvky klademe s mírným spádem, aby se na nich nedržela voda.
Je dobré vědět |
---|
Terasu opticky zvětšíte, když ji propojíte se zbytkem zahrady a zakomponujete do jejího celkového stylu. |
Rozměr terasy: Na terasu by se měl pohodlně vejít jídelní stůl, gril i slunečník. Příklad: 4 osoby + gril = cca 20 m2; 6 osob + gril = cca 25 m2 |
Chcete-li mít na terase lehátka, dekorace, rostliny, počítejte i s jejich rozměry. |
Na terase orientované na jihozápad si sluneční svit užijete od pozdního dopoledne do večera. |
Nejvíce hodin slunečního svitu získáte na terase situované na jih. |
Severovýchodní poloha poskytne ranní slunce, odpolední stín a večerní hřejivý západ. |
Vyvarujte se těsné blízkosti stromů, kvůli nim se častěji hromadí vlhkost. |
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.