Článek
Krbová kamna jsou populární zejména proto, že vytápění dřevem je levnější než topení plynem nebo elektřinou. A plápolající oheň navíc zpříjemní atmosféru v domácnosti.
Krbová kamna, která jsou k dostání v široké škále designu, jsou nakonec i zajímavým doplňkem každého interiéru.
Aby dobře sloužila a efektivně vytopila dům, věnujeme dostatečnou pozornost jejich výběru. Jaké parametry sledujeme?
Zásadní je výkon kamen
Výkon krbových kamen se řídí velikostí vytápěného prostoru. Obvykle se orientujeme podle čísla v krychlových metrech, které uvádí výrobce. To udává, jak velkou místnost kamna vytopí. Pro představu: běžnou obývací místnost (asi 90 m3) vytopíme kamny o výkonu 4,5 kW.
Víte, že... |
---|
Centrální přívod vzduchu (CPV) je dnes vyhledávaným technickým řešením přívodu spalovacího vzduchu do krbových kamen a krbových vložek. Takto vybavená kamna se hodí hlavně do nově zrekonstruovaných domů, nízkoenergetických či pasivních staveb. Pro přísun vzduchu pro spalování se nejčastěji využívá otvor v zadní části krbových či kachlových kamen. |
Výkon topidla výrazně ovlivňuje také terciární spalování, které bývá často označováno jako „clean burning” (CB). Tento systém využívá vzduch vedený kanálky podél spalovací komory, kde se předehřeje na vysokou teplotu, čímž podpoří kvalitnější spalování. Toto řešení umožňuje přirozené zásobování plamene vzduchem v odpovídajícím místě podle dané potřeby a fáze hoření. |
Nevezmeme-li v úvahu skutečnou tepelnou potřebu, může dojít k předimenzování nebo poddimenzování kamen.
Hlavní či doplňkový zdroj tepla
Slouží-li krbová kamna jako hlavní zdroj tepla, je třeba zároveň vědět, do jakého prostoru je vybíráme. Chceme-li kamna na chatu či chalupu, kam jezdíme pouze na víkend a po příjezdu ji potřebujeme rychle vytopit, vybíráme taková kamna, která budou mít asi o 50 % vyšší výkon než kamna, která instalujeme do stejně velkého, ale nepřetržitě obývaného prostoru.
Jestliže kamna slouží jako doplňkový zdroj tepla, zvážíme, jaký výkon kamen potřebujeme. Zohlednit bychom měli i systém vytápění. Chceme vytápět pouze jednu místnost? Pokud ji budeme potřebovat vytopit rychle, pak bychom měli sáhnout po jednoplášťových sálavých kamnech. Dvouplášťová konvekční kamna naopak ohřejí místnost pomaleji, zato na delší dobu.
Další kritéria pro výběr kamen |
---|
Bude se v kamnech topit dřevem, peletami nebo briketami? Budou kamna vytápět jednu místnost, nebo celý dům? Umístíme kamna do obytného interiéru, nebo do sklepa? Mají vyhřát celý dům, nebo jen navodit příjemnou atmosféru? Jaký chceme systém vytápění (teplovzdušná, sálavá, teplovodní kamna)? |
Kamna podle systému vytápění
Teplovzdušná kamna lze použít k vytápění jedné i více místností. Teplý vzduch je možné poměrně snadno rozvést do dalších místností – nevýhodou rozvodů je, že se zároveň s teplým vzduchem rozvádí i prach a různé pachy. Tomu se dá zabránit instalací filtrů.
Dalším minusem je fakt, že tepelným ohříváním se vzduch vysušuje – tento systém není tedy nejvhodnější pro lidi s dýchacími potížemi. Výhodou tohoto teplovzdušného vytápění je ale rychlejší produkce tepla, jednoduchost a s tím související příznivější cena.
Jednoplášťová sálavá kamna jsou vhodná pro vytápění jedné místnosti a své okolí ohřejí velmi rychle. Jsou tedy ideálním řešením např. na chatu nebo chalupu. Na rychlosti vytopení místnosti závisí i materiál, z něhož jsou kamna vyrobena.
Nejrychleji teplo přijímá a odevzdává plech, nejpomaleji keramika. Kachlová kamna se tedy pomalu zahřívají, zato ale dlouho sálají teplo. Již zmiňovaná litinová kamna jsou střední cestou mezi oběma typy materiálu.
Teplovodní kamna (neboli kamna s tepelným výměníkem) slouží primárně k vytápění celého objektu. Jde většinou o klasická konvekční kamna, u kterých je do spalinové cesty přidána nádoba na ohřev vody – výměník. Taková kamna jsou vhodná pro napojení na radiátory, akumulační nádrž nebo bojler.
Kamna pozvednou interiér
Krbová kamna jsou výjimečným bytovým doplňkem, a pokud dobře zvolíme také jejich design, mohou interiér značně pozvednout. Při jejich instalaci dbáme hlavně na bezpečnost.
Kamna musí stát na nehořlavém materiálu, nejlépe na dlažbě. Chceme-li je postavit na parkety, musíme mezi kamna a podlahu umístit izolační podložku. Ani v okolí kamen by neměly stát hořlavé předměty. Dřevěný nábytek a závěsy by od čelní strany kamen měly být vzdáleny asi 1 metr, od bočních stěn o něco méně.
Výhody
Vyplatí se investovat do krbových kamen a mít je jako hlavní zdroj vytápění.
Dřevo patří k nejlevnějším zdrojům tepla.
Vytápění krbovými kamny je v porovnání s vytápěním elektřinou až o polovinu levnější.
K dalším přednostem patří dostupnost dřeva, šetrnost k životnímu prostředí i možnost napojení krbových kamen na stávající topnou soustavu. Krbová kamna s výměníkem lze využít i pro podlahové vytápění.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.