Článek
Stavebník vily Karel Čeřovský, který byl ředitelem textilní firmy „Sochor“, se ve svém postavení měl možnost stýkat s významnými českými umělci té doby, kteří spolupracovali s firmou při navrhování motivů pro látky i s architekty a staviteli. Mimo jiné i s Josefem Grusem, žákem a spolupracovníkem slavného architekta Josefa Gočára. Právě tohoto architekta požádal Karel Čeřovský o návrh na svou soukromou vilu.
Zpracování stavební dokumentace a realizaci stavby svěřil místnímu architektu a staviteli Karlu Jarolímkovi. Objekt vznikl v roce 1933 ve funkcionalistickém stylu, je ale zásadním způsobem oživen prvkem prosklené zimní zahrady.
Kubistická vila Otakara a Karly Čerychových je jednou z nejcennějších staveb Královéhradeckého kraje
Architekt Josef Grus navrhl dvoupodlažní vilu s železobetonovou konstrukcí a plochou střechou jako dva objemově prostupující, nestejně vysoké hranoly. Ten nižší, umístěný blíže k silnici, je v levé části vynášen pilířem a jeho fasáda je po celé výšce členěna výrazným prosvětlením schodiště.
Vyšší část autor rozčlenil trojkřídlými okny, přičemž směrem do ulice osadil navíc balkonové dveře s východem na terasu. Fasády vily jsou dost střízlivé a mají hrubé břízolitové omítky v bílé barvě.
Rodinný dům Hrůšových získal díky nástavbě velkou terasu i pokoje navíc
V přízemí objektu byla, jak bylo zvykem, vstupní hala se schodištěm do patra, velká jídelna, obývací pokoj s krbem a zimní zahradou se vstupem do zahrady. V patrech umístil Josef Grus ložnice s obytnou terasou, která dispozičně a logicky tvořila střechu nad zimní zahradou.
Obdivuhodná je skutečnost, že vila se ve své původní podobě, objemu i architektonickém členění, materiálech a dispozici přízemí dochovala až do dnešní doby, a to hlavně díky ohleduplným následným vlastníkům vily.
Zdroj: Slavné vily Královéhradeckého kraje, Vladimíra Paterová