Článek
Velkoformátové obklady jsou dobrou volbou pro jedince, kteří se nechtějí trápit s udržováním spár mezi obklady a dlaždicemi a chtějí si užít efektní vzory ve velkých plochách.
Z hlediska vzorů dnes není problém zhotovit motiv i podle celkem náročného zadání.
Díky 3D technologii se nabídka v posledních letech výrazně rozšířila. Řada obkladů je navíc standardně dodávána v lesklém, matném nebo saténovém provedení.
„Díky zavedení digitálního tisku při výrobě obkladů a dlažeb se na trhu objevilo mnoho věrných kopií přírodních mramorů, žul, pohledových betonů anebo dlažeb v designu dřeva,” uvedl Pavel Basl, generální ředitel New living center.
„K trendům letošní sezóny patří především obklady a dlažba velkých a neobvyklých formátů, přírodní barevné odstíny v matném provedení, mozaiky kombinující materiály i tvary a plastické 3D obklady,” potvrzuje i Jiří Lipovský, jednatel společnosti Los Kachlos.
„V koupelnách převládají neutrální barvy a imitace přírodních materiálů, dřeva, kamene a také betonu,” sdělil Marek Vráblík, šéfdesignér značky Rako. Díky široké paletě vzorů na obkladech lze volit celou řadu kombinací.
„Obecně se dá říct, že čím jsou tóny obkladů decentnější a méně výrazné, tím víc by se mělo pracovat s kontrastem, využívat jeho estetickou sílu. Například, když se kombinují hladké a reliéfní povrchy, nebo různé velikosti obkladů. Střídání malého a velkého formátu je zdánlivě banální, na druhou stranu maximálně efektní,” dodal Vráblík.
Formáty se zvětšily do obřích rozměrů
Dalším posunem v oboru jsou podle Basla dnešní formáty, kde současný největší rozměr keramické dlažby nabízí 160x320 cm v 6mm síle.
Na kuchyňské desky nebo stoly lze podle Basla využít velikosti 160x320 cm v síle střepu 12 mm, kde je mnohem větší materiálová pevnost.
„Velkoformátové obklady jsou hitem už řadu let, ovšem v současnosti rostou do skutečně obřích rozměrů - není problém pořídit například formát 3x1 metr a větší. Vyrábí se i ve speciálně ztenčených tzv. slim modelech, které disponují lehkostí, ale také maximální pevností,” sdělil Lipovský.
Důvodem pro zvyšování obliby velkoformátových obkladů a dlažeb je bezpochyby minimum spár.
„Díky nim vznikají celistvé plochy, které dodávají interiéru úplně novou dimenzi. Co se týče výrobního hlediska, šetří se energie a suroviny. Některé velkoformátové obklady můžeme použít jak na zeď, tak na podlahu. Můžeme také nalepit nový obklad na starý, ale platí, že je třeba mít naprosto rovný podklad,“ uvedl Eduard Justa, konzultant značky Jika pro obklady a dlažby.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.