Článek
Při nákupu se vyplatí vybírat kvalitní nábytek s takovým konstrukčním řešením a s povrchovou úpravou, které zabrání, aby se voda dostala k základní materiálové hmotě.
V opačném případě riskujeme kroucení a bobtnání dvířek, odkládacích ploch nábytku, poškození spojů.
Jak nakupovat
Seriózní výrobce nabízí a dodává koupelnový nábytek již sestavený. Standardem je prodloužená záruka na tři až pět let i certifikát o vodotěsnosti.
Korpus, nábytková dvířka a zásuvky jsou nejčastěji z tzv. MDF a LTD desek. Jejich okraje musí mít ABS hrany v podobě např. 1,5 mm tenkých plastových pásků.
O odolnou povrchovou úpravu se starají různé typy laminování, lakování, fóliování. Během užívání se nábytek ošetřuje přípravky doporučenými výrobcem.
Od výrobce musí být ošetřeny vnitřní i zadní části skříněk a zásuvek. Kontrolujeme kvalitu uchycení spojů, plynulost pojezdů a snadnou manipulaci s dvířky. Vlhkému prostředí v koupelně odolají kovové části z nerezu.
Odolnost povrchů
Můžeme vybírat z lesklého i matného povrchového provedení. Lesk podporuje barevnost a dojem třpytivé čistoty, působí luxusně, někdy i studeně. Mat působí konzervativněji, vřeleji, jeho povrch se obvykle lépe ošetřuje.
Několik vrstev rovnoměrně stříkaného laku vodu doslova odpuzuje. Vzhledově i vlastnostmi srovnatelná je fóliová úprava. Defekt lesklého povrchu u fólie nebo stříkaného laku je většinou nevratný. Odborník dokáže u lakovaného lesku opravit rozleštěním jen drobné rýhy a škrábance.
Akrylátový povrch je velmi odolný, nevadí mu malé mechanické poškození. Dojde-li k drobnému poškození lesklého akrylátového povrchu T.acrylic, můžeme vadu napravit speciální retušovací sadou, která obsahuje jemnou abrazivní pastu, univerzální čistidlo a leštěnku, smirkové papíry, papírovou utěrku a jemný hadřík (mikrovlákno, flanel).
Méně obvyklým materiálem v koupelně je dřevo. Vyžaduje ošetření mořením, speciálními nátěry a lazurami proti vlhkosti. Dražší africké nebo amazonské dřevo snášejí vlhkost a střídání teplot lépe. Před znečištěním dřevo chráníme voskem, olejem.
Agresivní čistidla do koupelny nepatří |
---|
Čeho se máme vyvarovat při péči o koupelnový nábytek? |
Nikdy nepoužívejte čisticí prostředky, které nábytek mohou poškodit nebo poškrábat. Vhodné jsou neabrazivní prostředky, např. jemná tkanina a mýdlová voda. Nepoužívejte žádné chemikálie a vždy si pečlivě prostudujte, čím výrobce doporučuje nábytek ošetřovat, říká Petr Čech, produktový manažer Jika. |
Jak se chovat k nábytku, aby mu neškodila v koupelně tak častá vlhkost? |
Dojde-li v koupelně k velkému nárůstu vlhkosti, např. během koupání, pak co nejdříve dobře vyvětrejte. Kvalitní nábytek stačí při zvýšené vlhkosti lehce otřít hadrem a pak důsledně vysušit. Ačkoliv jsou dnes při jeho výrobě používány ty nejmodernější materiály, kterým vlhkost zásadně neuškodí, je potřeba také zabránit tomu, aby na něm déle stála voda nebo po něm stékaly kapky. |
Dbáme na bezpečnost |
Oblé hrany na koupelnovém nábytku jsou bezpečnější, protože zde hrozí riziko pádů a úrazů od vlhké podlahy. |
Úchyty zafrézované nebo vyříznuté v hraně zásuvek nebo dvířek nevyčnívají do prostoru a nemusíme se bát, že bychom se o ně poranili. |
Sklo je oblíbené v moderních minimalistických domácnostech. Vnáší do koupelny punc čistoty. Ať už je čiré, barevně lakované nebo matné leptané, pískované se zdrsnělým povrchem, vždy musí být bezpečné.
Nároky na skříňky
K dispozici máme skříňky závěsné, na nožkách nebo na soklu. V prvních dvou případech se nám bude snáze umývat podlaha, prostor pod skříňkami také lépe větrá. Závěsné skříňky se hodí především do malých koupelen. Kvůli kotvení zjišťujeme informace o nosnosti a materiálu zdi.
Koupelnová skříňka pod umyvadlem nemusí skrývat pouze sifon. Police a zásuvky v ní jsou vítaným místem pro frekventované náčiní, čisticí a prací prostředky. Na policích i v zásuvkách by neměly chybět organizéry.
Gumové protiskluzové podložky na dně zásuvek brání drobným předmětům, aby se při manipulaci s ní kutálely sem a tam. Častým doplňkem zásuvek je vnitřní LED osvětlení (v podobě bodovek nebo diodového pásku), které se rozsvěcuje díky pohybovému čidlu.
Koš na prádlo se má snadno udržovat v čistotě, k jeho obsahu se nesmí dostat vlhkost. Vhodné jsou koše z drátěného programu i z kvalitních MDF lakovaných materiálů. Koš na prádlo může být výhodně zabudovaný ve vysoké nebo nízké doplňkové koupelnové skříni.
Zrcadlové skříňky nabízejí úložné prostory pro kosmetické a hygienické drobnosti, mohou být i jednoduché pouze se zrcadlem a odkládací plochou. Většinou také přebírají funkci doplňkového osvětlení, LED bodovky nebo diodové pásky mohou být v horní části galerky, po jejích bocích i na spodní straně.
Vestavěná galerka s integrovaným světelným čidlem tvoří s okolní stěnou téměř jednu rovinu.
Jednoduchá řešení
Moderní pojetí koupelen nabízí variabilitu, mobilní zařízení, hravost a vzdušnost. Umyvadlovou skříňku nahrazují na míru zhotovené umyvadlové desky uchycené designově pohledovými konzolami. Na desce vyniká tvarově zajímavé umyvadlo.
Ne každá deska je však na toto řešení vhodná - ideální jsou šířka minimálně 60 cm, hloubka 50 cm a minimální tloušťka 5 cm.
Materiály, ze kterých lze desku vyrobit, jsou takřka bez omezení, vždy ovšem musí vydržet přímý a opakovaný styk s vodou.
Volný prostor pod deskou doplníme ratanovými koši, vedle ní postavíme policový díl třeba v podobě rozkládacího žebříku. Na policích to sluší různým látkovým, keramickým, skleněným, plastovým a ratanovým organizérům, košům a krabicím.
Na zeď instalujeme důmyslné věšáky, bodové i lankové svislé, na zem postavíme praktické stojany.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.