Článek
Když se řekne koupelnový nábytek, jako první ho napadne ikonická umyvadlová skříňka.
Donedávna bylo synonymem koupelny umakartové jádro na malém prostoru doplněné dřevotřískovým nábytkem.
Nová výstavba i nové dekory a materiály vnesly také do oblasti koupelnového nábytku různorodost, pestrost a odvahu experimentovat. To je rozhodně dobře, i když ve srovnání s ostatními typy nábytku, určenými třeba do obýváků či ložnic, zůstává ten koupelnový stále konzervativní.
Jaké máte požadavky na koupelnový nábytek?
Je to především funkčnost. Ať už se tedy jedná o správný výběr materiálů, dobrou ergonomii, nebo i ekonomické hledisko, vždy by měl být nábytek hlavně funkční a uživatelsky příjemný.
Měl by nabízet nejen správné a bezpečné používání, ale také hodnotu, za kterou je člověk ochoten zaplatit.
Neméně důležitým faktorem je i míra inovace a zohlednění nejnovějších technologií.
Jaké jsou aktuální trendy?
Koupelnové skříňky se dnes musí nejen líbit, ale zároveň vydržet náročné podmínky panující v koupelnách.
Designéři se tak společně s výrobci snaží vymýšlet stále nové prvky a způsoby užívání, aby mohli nabídnout produkt s vyšší přidanou hodnotou. A i když jsou koupelnové skříňky mnohdy rozměrově menší, stále v sobě spojují více funkcí dohromady.
Přitom se ale základní typologie nábytku do koupelen s časem nemění. Například už zmiňovaná umyvadlová skříňka jako typ nábytku stále zůstává, a to hlavně proto, že je spojená s používáním umyvadla.
Přinese budoucnost nějaké výrazné změny?
Myslím, že větší změny v typologii koupelnového nábytku by mohly přinést až změny našich hygienických návyků a zvyklostí. Avizovanou změnou může být třeba nedostatek vody nebo nové poznatky a technologie, které umožní vykonávat naši hygienu a mytí zcela jiným způsobem, než dosud známe.
Úplně konkrétní obraz této myšlence asi dnes nedokážu dát, ale můžeme se celkem dobře inspirovat v kosmických technologiích, které se již běžně využívají při letech do vesmíru.
Co považujete za prohřešky v designu či v provedení nábytku?
Jedním z největších prohřešků je obecně jeho nefunkčnost. A to ve smyslu nesprávné ergonomie nábytku nebo ne zrovna dobře zvoleného materiálu a jeho následného zpracování.
Z estetického hlediska je pak podle mého nedostatkem i příliš velká snaha zaujmout. Jak se říká – méně je někdy více.
Jak má podle vás vypadat ideální koupelna?
Na to mám jednoznačnou odpověď. Určitě má být prostorná a funkční s dostatkem denního světla. To je důležité, protože koupelna s minimálním přístupem denního světla, či dokonce jeho úplná absence, je neveselá tmavá místnost, do které nikdo nechodí rád a obzvlášť ráno.
S jakými barvami a materiály pracujete?
Řekl bych, že se v poslední době hodně barevně mírním, a proto u mě v současnosti vede nestárnoucí černá a bílá v kombinaci s přírodními barvami.
A materiály? Při navrhování produktu si vždy vybírám takové, které nabízejí maximum výhod a zároveň souzní s produktem, jeho výrazem i filozofií. Abych tedy odpověděl na otázku – nejraději pracuji s kvalitními pravdivými materiály.
Co nemá chybět v žádné koupelně?
Určitě takový kus nábytku, na který se budeme každé ráno těšit... Přece jenom je koupelna většinou první místností, kterou po probuzení navštívíme. A pak také uzavřené úložné prostory. Těch zkrátka není nikdy dost.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.