Článek
Manželský pár, který bydlí na okraji jedné ze slovinských vesnic, chtěl postavit dům, který by se na první pohled příliš nelišil od místních tradičních domků. Na druhé straně ale měla být stavba moderní, a to nejenom svým uspořádáním a zařízením, ale i vzhledově.
Zdánlivě protichůdná přání dokázali architekti z lublaňského studia propojit dohromady vyvýšením střechy v místě hřebene. Z čelní strany tak dům připomíná siluetu nejenom běžného domu s širším komínem na střeše, ale také nedaleko stojícího kostela ze 16. století.
Okolní venkovskou zástavbu napodobují architekti i dalšími prvky, například tradiční sedlovou střechou a zejména pak obklady fasády z olejovaného modřínového dřeva.
Stačí ovšem udělat krok do domu a je zřejmé, že návštěvník vstoupil do zcela moderního obydlí.
Srdcem domova je kuchyň propojená s jídelnou, kde je hlavním prvkem sporák na dřevo nenápadně zakomponovaný mezi ostatní kuchyňské spotřebiče a zařízení.
Kuchyň tvoří centrální ostrůvek, do nějž architekti vměstnali všechno potřebné vybavení. Přístupný je ze tří stran, eventuální nedostatek úložných prostor architekti vynahradili majitelům možností zavěsit nejoblíbenější a nejužívanější kusy nádobí na snížený podhled s digestoří.
Architekti interiér domu, který nestojí v úplné rovině a na pozemku zabírá plochu 145 m2, rozdělili do dvou podlaží. Hlavní, společenská část domu je na úrovni země, odkud se po několika schodech na jedné straně vystupuje do ložnice.
Po dalších schodech lze také sestoupat níže, kde je v mezaninu druhá ložnice sloužící jako pokoj pro hosty, ovšem lze ji používat i jako obývací pokoj. V podzemním podlaží je pak nejenom technické zázemí domu, ale i příjemně prostorný sál pro domácí kino.
Prvkem, který na první pohled upoutá pozornost každého návštěvníka, je řešení světlíku, který je do střechy zasazen v místě jejího hřebene. Právě jím dopadá do interiéru domu nejvíce světla, nebylo tak nutné ponechávat v obvodových zdech příliš velké otvory pro okna.
Zajímavým rysem jsou i nápadně tlusté zdi. Ve skutečnosti jsou v nich ukryté různé funkce. Například druhá kuchyň, díky síle zdi v okolí okna vzniká i místo k posezení u něj, například při četbě.
Dřevo je dominantním materiálem na fasádě domu, stejnou roli má i uvnitř. Kam až člověk dosáhne, použili architekti olejované dubové dřevo. Na druhé straně, právě v interiéru přijde návštěvník na to, z čeho je konstrukce domu. Ve skutečnosti je to železobeton, který architekti ponechali přiznaný na vnitřní straně střechy.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.