Článek
Okna mohou být plastová, jejich výhodou je nižší cena i pestrá škála barev, které lze bez problémů sladit s fasádou domu. Nebo lze pořídit okna z přírodního materiálu, tedy ze dřeva. Žádaná jsou též okna hliníková a dřevohliníková. Jsou sice nákladnější, ale vysoce odolná, s dlouhou životností a bezúdržbová.
„Zásadní je vědět, co od oken očekáváme a v jakém prostředí nám budou sloužit. Důležitá je tepelná izolace, ale zajímáme se také o útlum hluku, ochranu před zloději nebo bezpečnost malých dětí,“ vysvětluje Roman Kubálek z firmy Vekra.
Jděte do barev
Plastová okna už nejsou jen bílá, prodávají se v pestré škále barev. Můžeme je ladit s interiérem i fasádou současně, zkombinovat v jedné sestavě dvě různé barvy. Jsou originální a praktická: dlouhodobě barevně stálá, nikdy nevyblednou.
Snadno se o ně pečuje, mají výjimečnou odolnost vůči teplotním výkyvům i vůči slunečnímu UV záření.
„Vyrábějí se nejen v různých barvách, ale i dřevodekorech. Mohou mít jemnou kresbu dřeva, která bude věrně kopírovat oblíbený přírodní materiál,“ říká Miroslav Bukáček z firmy PKS okna.
Řešte užitné vlastnosti
Jedním z hlavních parametrů popisujících tepelně izolační vlastnosti okna je hodnota Uw. Čím je nižší, tím lepší tepelně izolační vlastnosti okno má.
Útlum zase řeší speciální protihlukové zasklení, odlišné zasklení vyžadují i domy v pasivním standardu.
„Kvalitu oken poznáte až po delší době, síla výztuhy nebo stěny profilu jsou skryté. Musíte si vybrat zkušeného dodavatele, vědět, kdo a kde okna vyrobil. Jde o velkou investici, nevyplatí se riskovat neznámého dodavatele,“ radí Kubálek.
Co si musíte ohlídat
Plastová, dřevěná, hliníková i dřevohliníková okna mají své výhody a nevýhody, ale funkční a izolační vlastnosti poskytují srovnatelné.
Obecně platí, že dřevěná okna disponují výbornou tvarovou stabilitou a přírodním vzhledem, vyžadují ale pravidelnou údržbu.
Plastová mají kromě cenové výhody univerzální použití co do tvaru a vzhledu. U nadstandardních velkoformátových elementů je ale především z důvodu statiky nelze použít.
PVC profily mají také větší roztažnost ve srovnání s ostatními materiály, proto je třeba zejména u tmavých barev oken dbát na dodržení všech výrobních a montážních směrnic.
Ohlídejte si vhodné zasklení. Ovlivní, kolik světla propustí dovnitř a kolik v domě udrží tepla. Izolační trojskla jsou lepší než dvojskla. U kvalitních oken by měl být samozřejmostí i tzv. meziskelní rámeček. Ten se nachází uvnitř izolačního zasklení po jeho obvodu a spojuje jednotlivé tabule skla do jednoho celku.
Jeho hlavní výhodou je, že díky svým vlastnostem výrazně omezuje rosení na okraji skel. Kdo vyžaduje vyšší bezpečnost, preferuje speciální lepené sklo, které je obtížnější rozbít. Možné je i kalené sklo, které při rozbití netvoří ostré úlomky.
Zastínění pro střešní okna
Vnější roletu milujeme v parném létě, kdy dochází k přehřívání střešních oken.
„Roleta umí zachytit 95 % tepla a snížit teplotu v místnosti až o 7 °C,“ vysvětluje Martin Masár z firmy Velux.
Předokenní roletu oceníme i při intenzivní bouřce, dešti, v případě padání krup. Dokáže tlumit hluk a chrání okno před poškozením. Automaticky k tomu poskytne úplné zatmění a polední nerušený spánek.
Mnozí si oblíbili i praktické předokenní markýzy. Ty totiž uživateli nijak nebrání ve výhledu z okna a přitom účinně zabrání přehřívání interiéru.
Pro regulaci denního světla se vyplatí pořídit i vnitřní zastiňující prvky, jako jsou rolety nebo žaluzie. Vytvoří jemně rozptýlené světlo, příjemnou atmosféru. Nabídka je pestrá: specialitou jsou designové římské rolety nebo zatemňující do dětského pokoje, které mají veselé pohádkové motivy.
Může se vám hodit na Seznamu:
Tři kroky při výměně okna
Velmi důležitá je precizní příprava okenních otvorů. Měly by mít odpovídající velikost, pravé úhly, rovný povrch. Čím je kvalitněji připravený stavební otvor, tím rychlejší je montáž okna.
Profesionální montér dá pozor na správné ukotvení oken (vzhledem k jejich hmotnosti). Postará se i o vhodné utěsnění připojovací spáry tak, aby si dlouhodobě uchovala výborné tepelně izolační vlastnosti.
Poslední fází montáže oken je osazení vnějších a vnitřních parapetů a provedení zednického zapravení oken. Okna mají být dostatečně zajištěna i proti průchodu vlhkosti dovnitř a ven z interiéru. Vyhněte se proto neznámým firmám, spoléhejte na ověřené výrobce!