Článek
Knihovna je specifický kus nábytku, jenž má mnoho podob. Může jít o stěnovou sestavu, atypický designový kousek i jednoduché police sestavené nad sebou. Může být vznešeným prvkem v interiéru či najít místo v tichém koutě s křeslem a lampou.
Kam s ní?
Často ji najdeme v obývacím pokoji, kde zastupuje klasickou policovou stěnu. A skvěle vypadá, když je vedena od podlahy až ke stropu. Může být otevřená i prosklená (bezpečnostní), aby se na knihách neusazoval prach. Praktické jsou v tomto případě lepené panty, které jsou na skle zevnitř a usnadňují údržbu.
V obývacím pokoji lze mít i menší závěsnou skříňku s knihami, nejlépe v blízkosti sedací soupravy či pohodlného, tzv. ušákového křesla. Nebo knihovnu využít jako otevřenou dělicí stěnu, která opticky rozděluje velký prostor na dvě části.
Kniha patří samozřejmě i do ložnice, na noční stolek, kde máme aktuální, rozečtený kus. A nikdy nesmí chybět v dětském pokoji. Jak děti rostou, zvětšuje se i rozsah knih a mladý student určitě potřebuje někam uložit i odbornější literaturu.
Knihovny mají své užití určitě i na chodbách, v odpočinkové hale, větší předsíni. Nevyužitá volná stěna se hodí vždy a může pojmout spoustu knih, od slovníků po obrazové skvosty.
Rady a tipy
- Jestli máte doma dost prostoru, pořiďte si knihovnu širokou a mělkou. Ve chvíli, kdy budete rovnat knihy do dvou řad za sebou, ztratíte o nich přehled.
- Knihovny vyšší než 160 cm se doporučují z hlediska bezpečnosti přikotvit ke stěně. Jednotlivé police musí knihy také udržet, proto mají mít tloušťku alespoň 18 mm.
- Na knihy budete hezky vidět a vyznáte se v nich, když je nasvítíte bodovým světlem nebo LED pásky. Také si pořiďte zarážky, aby se knihy nekácely.
- Rozměr knihovny respektuje velikosti největších knih. Obecně se doporučuje hloubka knihovny 25 cm a výška mezi jednotlivými policemi 30 cm. Ale oceníte určitě nastavitelné police, které by z důvodu únosnosti neměly být delší než 90 cm.