Článek
Češi, jak ukázaly průzkumy, při výběru toalety myslí především na úsporu prostoru a drahé vody. I proto mezi ovládacími tlačítky splachování vedou dvě tlačítka na splachovadle, úspornější obvykle pro 3 l a druhé na 6 l vody. I tři litry se zdají někdy zbytečně moc, takže zlaté české ručičky instalují do splachovací nádrže PET lahev, která po spláchnutí jeden litr udrží v sobě.
Zatímco se ale v mnoha zemích využívá k intimní hygieně po vykonání potřeby především voda, ať v bidetu nebo díky speciální trysce přímo v toaletě, u nás se tento trend prosazuje jen pomalu. Přitom vyšší cena nemusí být překážkou, vzhledem k tomu, co moderní toalety nabízejí.
Papírový národ a bidety
Pro intimní hygienu se v naší republice nejčastěji používá toaletní papír, případně vlhčené toaletní ubrousky. Rodiny preferující očistu vodou vsadily už dávno na bidet stojící nebo zavěšený v blízkosti toalety. Ovšem přesedat si z jednoho sedátka na druhé a přitom kdesi za zády regulovat teplotu vody není právě pohodlné.
Dá se ale dodatečně nainstalovat přídavné bidetové sedátko na stávající keramickou mísu. Technika jde kupředu, a tak trh nabízí různé modely elektronických sedátek, která reagují prakticky po dosednutí.
K jejich základním funkcím patří omývání po stolici, omývání pro dámskou hygienu a sušení. Při omývání můžeme nastavit polohu trysky, tlak a teplotu omývací vody i různé režimy mytí. Stačí stisknout tlačítko ovládacího panelu po straně mísy nebo dálkového ovladače. Luxusní varianty nabízejí také předehřátí sedátka, odsávání pachu díky filtru s aktivním uhlíkem, které se spustí automaticky po dosednutí.
Výjimkou nejsou ani vodní masážní programy pro intimní partie, které např. umožňují předcházet hemoroidům. Existují i klozety se zabudovanou tryskou s různými funkcemi a ovladačem, který je hned po ruce. Ovšem za takové varianty už zaplatíme desetitisíce.
Jak vybíráme klozet
Máme-li k dispozici pár tisíc, spolehneme se na klozet s možností úsporného splachování, ať hlubokého nebo plochého, které je dáno konstrukcí mísy. Pro splachování je běžný tzv. otevřený splachovací okruh, kterým voda vytéká do celé mísy, takže je rovnoměrně čištěna, není-li mísa příliš velká. Otevřený okruh vyžaduje větší tlak vody při splachování.
Další typ klozetů je vybaven uzavřeným okruhem. Má po celém obvodu mísy drobné otvory, z nichž voda rovnoměrně vytéká. Existují také toalety kombinující tyto dva systémy, ale jsou spíše výjimečné. Při výběru klozetu myslíme na kvalitní glazuru, která brání nebo alespoň minimalizuje usazování nečistot a bakterií na vnitřních záhybech mísy.
Sedátko pořizujeme s antibakteriální úpravou, např. duroplastové, jehož povrch je obohacen o antibakteriální látku s ionty stříbra, které během osmi hodin likvidují škodlivé mikroorganismy.
Pamatujeme i na to, že kolem stojícího klozetu se obtížně vytírá podlaha, proto je závěsná toaleta praktičtější.