Článek
Aby byly rostliny krásné a péče nebyla moc náročná, bude důležité i umístění nádoby, její hmotnost, tvar, ale i substrát a zálivka.
Než se rozhodnete
Druh nádoby – lze vybírat mezi truhlíky a květináči na terasu nebo balkón, k dostání jsou také květináče nástěnné, vertikální, na zábradlí, závěsné nebo takové, které se dají umístit na okapové roury.
Vertikální květináče se hodí i na pěstování bylin a zeleniny, vytvářejí živé stěny a k dostání jsou rohové i zavlažovací. Zajímavé nástěnné květináče zase vytvářejí zelené stěny kombinující jedinečnost, kvalitu i přístupnost.
Materiály – originální jsou plastové nádoby imitující přirozený vzhled betonu, kamene, terakoty, jejichž nadčasový design se inspiruje přírodou.
Polyratanové květináče se vyznačují univerzálním použitím a moderním vzhledem. Nerezové dostanou do zahrady luxus a stabilitu, zatímco pozinkované nádoby mají v kombinaci s živými rostlinami neopakovatelné kouzlo.
Venkovní sklolaminátové nádoby patří mezi nejodolnější a designově dokonalé. Také keramika je vhodná k osázení živými rostlinami i k aranžování různých dekorací.
Kamenné květináče, truhlíky a koryta se vyrábějí z umělého nebo přírodního pískovce a hodí se téměř do všech koutů zahrady.
Tvary – k dostání jsou květináče pravidelných tvarů i ostrých hran. Třeba kombinace ostrých hran, výrazných barev a vysokého lesku vnáší do prostředí zahrady dynamiku.
Tvar nádoby by měl odpovídat jejímu umístění. Tedy na okenní parapety a zábradlí zvolíme obdélníkové truhlíky, které se dají dobře připevnit.
Naopak nádoby kulaté nebo vysoké, ale i z přírodních materiálů postavíme tam, kde vyniknou. Nádoby mají mít drenážní otvory, které zamezí hromadění vody v substrátu. V opačném případě nasypeme na dno drenážní vrstvu z hrubého štěrku nebo keramzitu.
Barvy – květináče se vyrábějí v mnoha barevných variantách s velmi kvalitním matným nebo lesklým povrchem.
Umístění – je důležité, bude-li rostlina na okenním parapetu, na balkónovém zábradlí, na konstrukci pergoly, okapu či bude stát na schodech u vchodu do domu.
Nádoby na parapetech nebo na zábradlí vyžadují pevné přichycení. Vzrostlé rostliny, zvlášť ty převislé, mohou při špatném zabezpečení celou nádobu převrátit.
Hmotnost – závisí na materiálu, z něhož nádoba je. Na parapety a zábradlí se nejvíce osvědčily samozavlažovací plastové truhlíky, protože jsou lehké a lze s nimi snadno manipulovat.
Květináče umístěné na zemi mohou být i z těžších materiálů (terakota, kámen, beton). Pořádně si ovšem promyslíme, kam takovou nádobu umístíme, protože po naplnění substrátem už budou dost těžké.
Klasické nebo samozavlažovací – protože květiny v nádobách mají omezený prostor i množství substrátu, potřebují tedy více vláhy a výživy než květiny rostoucí volně v záhonech. Vyplatí se nádoby vybavené samozavlažovacím systémem, který zajistí komfort rostlinám a nám usnadní práci. Díky pravidelnému přísunu vody budou rostliny zdravé a krásné.
Uchycení truhlíku je možné vruty do zdi, ale běžně se používají i jiné zábrany. Třeba držák na truhlík, který přichytíme v okně, připevnit květináč bez vrtání lze i na zábradlí, k dostání jsou také vytvarované truhlíky, které se na zábradlí nasadí. V poslední době sklízejí úspěch samozavlažovací truhlíky ve tvaru klasického květináče.
Řetízky jdou přichytit ke stropu na balkóně, terase nebo pergole. Výjimkou nejsou ani květináče na dešťový okap nebo rouru. Díky důmyslnému uchycení si můžeme zkrášlit i netradiční místo našeho domu.
Substrát určený pro sezónní rostliny v nádobách je nejvhodnější. Obsahuje správný poměr rašeliny, vápníku, vyzrálého kůrového humusu a jílu s upravenou reakcí. Má strukturu zabezpečující dostatečný přísun vzduchu a bývá obohacen o základní stopové prvky a živiny na několik týdnů až měsíců dopředu. Nehrozí ani zaplevelení.
Zálivka je nutná zejména na exponovaných místech, jako jsou parapety nebo balkóny. Nemáme-li samozavlažovací truhlíky, zaléváme odstátou vodou v horkých dnech ráno a v podvečer, kdy nejsou rostliny vystavené přímému slunečnímu žáru.
Hnojení je vhodné granulovanými, rozpustnými či tyčinkovými hnojivy. Pro pelargonie, surfinie, petúnie a ostatní balkónové rostliny jsou nejvhodnější speciální hnojiva určená pro tyto druhy.
Sezónní květiny
Maceška, sedmikráska, pomněnka, petrklíč, pantoflíček, muškát, petúnie, surfinie, sporýš, Million Bells, vrbina, dvojzub, begonie, hvězdička přímořská, všelicha, hledíkovka, ostruhatka (Diascia), hledík, smil, šrucha, dichondra, cínie, afrikán, salvie, lobelka, gazánie, africká kopřiva (koleus), starček, nestařec, ledovka, karafiát, balzamína, kopretina, kejklířka, indiánská kopretina, nevadlec, jiřinka, slunečnice, vanilka, pilea, kosmatec, chryzantéma. Letnit lze hrnkové květiny, např. brambořík, azalku, fuchsii, africkou fialku, gloxínii, gerberu, kufeu, břečťan, kalanchoe, zelenec.
Může se vám hodit na službě Firmy.cz:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.