Článek
Efektivního vytápění, a tedy i úspor za energie lze dosáhnout správnou volbou rozměru otopného tělesa a jeho správným umístěním v prostoru.
Jak daleko od zdi, jak od podlahy?
Radiátor umísťujeme pod okno, ideálně po celé jeho délce, abychom tak zabránili proudění chladných padavých proudů od okna k podlaze.
Výška radiátoru pod oknem by měla být co nejvyšší, protože tak zajistíme optimální proudění vzduchu okolo teplosměnné plochy tělesa díky lepšímu komínovému efektu, ovšem při zachování mezery mezi podlahou a radiátorem a mezi parapetem a radiátorem.
S elektrickým topidlem se zahřejete během chvilky
Ty by měly být alespoň 15 cm a mezera od zdi pak minimálně 2,5 cm, optimálně 5 cm.
Hra na schovávanou se nevyplatí
Dalším důležitým bodem je to, že by radiátor neměl být v zákrytu za nábytkem (postel, skříně nebo závěsy), aby nedocházelo k odstínění sálavé složky tepla z čelní desky do prostoru a rovněž bylo zajištěno bezproblémové proudění vzduchu okolo tělesa.
Klasika versus alternativy
Pokud jde o samotná tělesa, už dávno není jedinou volbou žebrový litinový radiátor. Dnes výrobci nabízejí moderní deskové radiátory, navíc v mnoha barvách a provedeních.
A pokud se vám klasický radiátor do interiéru nevejde nebo nehodí, jsou tu další možnosti – konvektory, otopné lavice nebo třeba designová otopná tělesa s úzkými profily.