Článek
Kupujeme-li nábytek, zjistíme, že si doplňky jako pořadače, organizéry, boxy či misky můžeme vybrat podle svých potřeb a také je často platíme zvlášť. Nemáme-li právě potřebné finance, dokupujeme organizéry postupně, přičemž sady můžeme různě kombinovat. Při výběru se rozhodujeme podle typu nábytku (šatní skříň, koupelnový, kuchyňský) a volíme materiály dřevěné, plastové nebo drátěné nerezové systémy.
Nejen šatní skříně
V šatních skříních se nejhůře umísťují kravaty, šátky, opasky, o rukavicích a dalších drobnostech nemluvě. Konstrukční systémy šatních skříní nabízejí chytrá řešení pro každý typ a rozměr skříně: výsuvy pro kravaty, šátky, výsuvný rám s věšáky na kalhoty apod.
Skříně s menší hloubkou bývají řešeny horizontálně, takže se snažíme využít šířku vymezeného prostoru. Vhodné jsou např. sklopné šatní tyče v kombinaci s drátěnými užšími regály. Prostor v délce rozdělíme také kontejnery, vnitřními komodami nebo boxy.
V hlubokých skříních uplatníme výsuvné police, zásuvky s tlumeným dojezdem a výklopy s přepážkami. Oděvy jsou řazené za sebou při pohledu zboku.
V úklidové skříni nechybějí držáky na vysavač, koše s čisticími prostředky, výsuvné nebo vyklápěcí koše pro špinavé prádlo. Dokoupit můžeme i ratanové koše či plastové boxy odpovídajících rozměrů.
Kuchyňské a jiné pořadače
Mezi nejvytíženější místnosti ohledně skladování patří kuchyň. Drobné předměty všeho druhu se mísí s potravinami zabalenými v obalech různých tvarů a velikostí.
Kuchyňské pořadače najdeme ve čtyřech velikostech (XS, S, M, L). Např. bylinky, koření, těstoviny, rýži, cukr umístíme do dóz či boxů, které roztřídíme do organizérů. Organizéry umístíme na polici, nebo do zásuvky ve skříni. Mnoho organizérů má rukojeť, takže je snadno vyjmeme. Protiskluzové dno zabraňuje nechtěným pohybům po povrchu, konstrukce pořadače odolává korozi díky rezistentní úpravě. Menší organizéry se hodí i pro uložení příborů.
Zásuvky vybavíme i nastavitelnými příčkami, které rozčlení a zpřehlední obsah zásuvek. Na drobné věci (příbory, nože, zápalky, špunty, otvíráky) se hodí misky, které do sebe z boku zapadají, takže po zásuvce při jejím otevírání a zavírání necestují.
Tzv. drátěné programy jsou ideální pro umístění kuchyňského náčiní nebo talířů. Drátěný otočný program (kulatý karusel, půloblouk nebo ledvinkový typ) s plnovýsuvem ušetří místo v rohové skříni. Pohodlně ho vysuneme a natočíme, kam potřebujeme.
V soklové části kuchyňské linky nebo pod dřezem může být vestavěný koš s několika boxy na třídění odpadu. Praktické a hygieničtější jsou koše přikryté poklicemi. Dózy, misky a boxy využijeme i v koupelnovém nábytku (na líčidla, odličovací tampony, zubní kartáčky, nitě atd.).
Dílna a pracovní kout
V pracovně se nám pletou pod ruce kabely a papíry, v dílně bývá zase zmatek v drobném nářadí. V pracovně nám pro administrativu pomohou šanony a krabice v různých designech. Do zásuvek umístíme nastavitelné příčky, nebo misky. Existují jednoduché policové systémy na stůl.
Aby se nám u počítače nepletly pod rukama kabely, pořídíme si speciální boxy s otvory ve víku (některé jsou zabudovány přímo do pracovního stolu) nebo investujeme do organizéru kabeláže.
V dílně uschováme drobnější nářadí, klíče apod. do miniboxů. Praktické jsou plastové s oddělenými přihrádkami. Orientaci v malých součástkách, hřebících, šroubcích usnadní skříňka s menšími průhlednými zásuvkami. Zavěsíme ji na stěnu podobně jako třeba tzv. perforovaný panel, na který upevníme speciální háčky a držáky s nejpoužívanějším nářadím.
Na těžší věci použijeme mobilní boxy na kolečkách s ergonomickou rukojetí a víkem uzpůsobeným tak, že se na něm dají vykonávat např. drobné truhlářské práce.
K uskladnění nářadí a součástek poslouží speciální kufříky z kovu a plastu. Vyrábějí se jako jednotlivé kusy nebo s několika úložnými patry uvnitř. Existují rovněž sady kufříků, které lze seskládat až do výšky skříně. Kufříky mají bezpečnostní zámky.