Článek
Při výběru grilu je dobré předem zvážit, k jakému účelu ho chcete používat, pro kolik osob a jak často budete jídlo připravovat a kde budete tohoto kulinářského pomocníka skladovat.
Zvažte také to, jak moc zdatní jste kuchaři a jaké prostředky můžete a chcete investovat do provozu grilu. Už jste to promysleli?
Chcete-li připravovat kvalitní grilované pokrmy, připravte se na vyšší počáteční investici, která se ale promítne do jednoduchosti obsluhy i údržby a delší životnosti grilu. Na výběr jsou grily na dřevěné uhlí, grily plynové a elektrické.
Plynové grily |
Jsou mnohem pohodlnější na obsluhu. Po připojení propanbutanové láhve se gril obsluhuje stejně jako sporák. Otočením piezoelektrického ovladače gril zapálíte a plynule regulujete teplotu.
U plynových grilů je výhodný poklop, pod kterým horký vzduch cirkuluje a maso se lépe propeče. Pomůže i teploměr, díky němuž můžete kontrolovat teplotu grilu.
Plynové grily jsou oblíbené, protože při větrnějším počasí vás neobtěžuje poletující popílek. Většina z nich má vyřešené i odchytávání odkapávajícího tuku kvůli zdravější přípravě jídla.
Opravdu kvalitní plynový gril má pevnou stabilní konstrukci, dostatečně velkou odkládací plochu a optimálně alespoň dva nezávislé hořáky. Výhodou je, má-li gril navíc ještě jeden boční hořák, který můžete využít pro přípravu příloh, omáček apod. Obvyklé jsou háčky pro odkládání grilovacího náčiní.
Samozřejmostí velkých grilů jsou kolečka pro snadnou manipulaci a u některých uzavřená skříňka pod grilem, kam uschováte všechny grilovací potřeby. Design plynových grilů je opravdu různorodý – od nerezových grilů vhodných i do profesionálních kuchyní až po dřevěné v barvě vašeho zahradního nábytku.
Kromě více hořáků nabízejí kvalitnější plynové grily také pracovní plochy rozdělené na vyklápěcí rošt a tál s možností vyjmout prostřední oválnou část litinového roštu. Nahradit ji můžete třeba wok pánví pro přípravu asijských jídel, pizza kamenem pro upečení pravé pizzy nebo třeba pánví na paellu.
Nákupem grilu přípravy nekončí! Potřebujete také grilovací nářadí – kleště, obracečky, doplňkové pánve a rošty, nepromokavé obaly na grily a mnoho dalšího.
Výhody
- Ihned připravený k použití
- Snadná regulace teploty
- Praktický odkládací prostor
- Jednoduchá údržba
- Vyměnitelné rošty
Nevýhody
- Menší grilovací plocha
- Chybí vůně kouře
- Silnější maso se hůře propéká
- Vyšší pořizovací cena
Grily na dřevěné uhlí |
Správný gril na dřevěné uhlí má být ze špičkové pevné oceli a v ideálním případě se smaltovaným povrchem. Měl by mít i jednoduchou konstrukci složenou ze dvou hlavních částí – kotle a víka.
Ve spodní části kotle nesmějí chybět průduchy pro přívod vzduchu, potřebná je i miska na zachytávání popela. Praktická je také možnost umístění roštu do různých výšek nad rozpálené uhlí.
Nemělo by chybět ani víko. K dostání jsou sice i grily bez víka, příliš se to ale nevyplatí. S víkem budete grilovat úsporněji, navíc v dešti a zimě a budete i udit.
Milujete-li pizzy nebo asijské pokrmy, vsaďte na gril, který má grilovací rošt s odnímatelným středem. V takovém případě totiž můžete využít wok pánev nebo tál na pizzu a pustit se do přípravy výborné číny či křupavé pizzy. Přenosné grily jsou obvykle kulovitého tvaru, můžete je bez problémů přemisťovat a využít třeba pro piknik.
Grily na dřevěné uhlí jsou zpravidla lehčí, skladnější a levnější. Minusem je horší manipulace s palivem – dřevěným uhlím či briketami. Zapalování chce cvik a šikovnost, určitě pomůže i horkovzdušná pistole. Maso grilované na dřevěném uhlí má nezaměnitelnou chuť a vůni.
Výhody
- Maso s typickou vůní kouře
- Nižší pořizovací cena
- Lehce přenosný
- Po grilování možno využít jako ohniště
- Nízké provozní náklady
Nevýhody
- Delší příprava
- Horší regulace teploty
- Těžší údržba po grilování
- Přepalování odkapávajícího tuku
- Poletování popílku při grilování
Elektrické grily |
Jsou bezpečné, jednoduché na obsluhu i údržbu, a hlavně se mohou používat na zahradě i v kuchyni. Vyberete si z modelů s klasickým roštem, na kterých na potraviny působí přímý žár topné spirály, nebo modelů s celokontaktní plochou. Ta bývá nejčastěji kamenná, nebo teflonová.
Kamenné bývají hladké a nabízejí nejzdravější způsob přípravy pokrmů. Ty teflonové mívají žebrovaný nebo hladký povrch. Žebrování se hodí k přípravě masa a ryb, hladkou plochu využijete třeba při přípravě vajíček nebo palačinek.
Objevují se i ve formě kontaktního grilu. Jejich výhoda spočívá nejen v rychlejším ohřevu potravin, ale rovněž se dají rozevřít do vodorovné polohy, tím lze velikost grilovací plochy zdvojnásobit.
Důležitý je také výkon elektrického grilu, na výrobcích s nízkým výkonem by grilování trvalo nevhodně dlouho. Kvalitní elektrické grily mají misku na zachycení odkapávající šťávy. Vyndavací grilovací desky lze mýt v myčce.
Nejčastěji se setkáte se stolními, kontaktními a barbecue grily, ale i s grily se stabilním podstavcem a raclette grily. Ty jsou určeny také pro přípravu rozpuštěného polotvrdého sýra. Hodí se na malé terasy a balkóny s dosahem elektrické zásuvky.
Výhody
- Do bytu i na balkón
- Snadná manipulace
- Jednoduchá údržba
- Bez kouře a popela
Nevýhody
- Nutný přívod elektřiny
- Menší grilovací plocha
- Bez vůně kouře
- Silnější maso se déle propéká.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Ceny grilů
V nižších cenách do 1000 Kč jsou k dostání menší stolní grily a grily na dřevěné uhlí či brikety. Některé otevřené stolní grily mohou mít dobrý výkon. Levnější grily bývají menší, takže je využijete pro grilování večeře jen pro dvě osoby. Plánujete-li větší zahradní sešlost, rozhodně si pořiďte větší gril.
V cenové kategorii od 1000 do 5000 Kč seženete vybavené stolní grily s různými funkcemi, které grilování usnadní. Také grily na dřevěné uhlí, zahradní elektrické grily a plynové grily. Využijete je, pokud budete grilovat pravidelně pro větší počet osob.
Modely nad 5000 Kč už jsou na profesionální úrovni. Tato cenová hladina zahrnuje výkonné grily všech kategorií, u elektrických grilů nejspíš najdete i funkci Smart. Větší grily s větším výkonem jsou vyrobeny z odolnějších materiálů, mezi něž patří litina, smalt a nerez.