Článek
Na trhu jsou čtyři základní typy odšťavňovačů: odstředivé, šnekové, dvouhřídelové a mechanické.
Zatímco odstředivé zaujmou především velkou rychlostí přípravy šťáv (a při použití speciálních sít i pyré), zbývající jsou určeny trpělivějším uživatelům rozhodnutým vymačkat suroviny do poslední kapky.
Rychlé odstředivé odšťavňovače, které jsou na trhu zastoupeny početněji, jsou vybaveny síty, přes která se získaná šťáva cedí. Získaný produkt má obvykle vodovou konzistenci a případně i chuť. Na hladině bývá menší vrstva pěny. Takto získaná šťáva je určena k okamžité spotřebě.
Odstředivé odšťavňovače se proto uplatní v rodinách, kde je zvykem vyrobit šťávu ve větším objemu a hned ji také vypít. Ideálně se v těchto přístrojích zpracovávají hlavně tvrdší plodiny, jako jsou jablka, mrkev, řepa.
Ten, kdo si při výrobě ovocných šťáv rád dá na čas a hodlá zpracovávat nejen tradiční ovoce, ale třeba i různé druhy bylinek, měl by při výběru určitě zabrousit mezi šnekové a případně dvouhřídelové odšťavňovače pracující na principu tzv. pomalého odšťavňování.
Zvládají zpracovat prakticky veškeré druhy plodů, včetně náročnějších měkkých druhů ovoce, jako jsou bobuloviny, anebo naopak hodně tvrdé druhy zeleniny, případě oříšky.
Šťáva jimi získaná je hutnější, má sytější barvu a lze ji po určitý čas skladovat v ledničce.
U šnekových modelů je dobré zvážit, zda vybrat horizontální model nebo vertikální (určuje se podle orientace šnekové hřídele).
Obecně se uvádí, že práce s vertikálními modely je pohodlnější a méně namáhavá, neboť do nich není třeba pěchovat zpracovávané plodiny pod takovým tlakem.
Dvouhřídelové modely by měl volit určitě každý, kdo bude často zpracovávat listovou a kořenovou zeleninu. Výtěžnost těchto odšťavňovačů, tj. množství šťávy získané z dané suroviny, je nejvyšší ze všech druhů přístrojů.
Jistou nevýhodou je ovšem poněkud složitější čištění a větší síla potřebná k pěchování plodin.
Mechanické odšťavňovače jsou volbou pro domácnosti, kde se budou připravovat ovocné šťávy jen občas. Práce s nimi je stejně náročná jako pomalá.
Šťáva z nich je ovšem stejně kvalitní jako z nízkootáčkových lisů. Je jí ovšem méně. Zejména v porovnání s dvouhřídelovými modely.
Kolik stojí |
---|
Ceny odšťavňovačů se pohybují od několika stokorun za nejlevnější odstředivé modely, až po několik desítek tisíc korun. Za částky okolo 6000 až 7000 korun lze pořídit nejdražší odstředivé přístroje, za částky okolo 3000 korun lze kupovat už první šnekové odšťavňovače. Nejlevnější dvouhřídelové se prodávají od 12 000 korun výše. |