Článek
Zařízení takového interiéru kromě délky pobytu také ovlivňuje skutečnost, zda v něm jedinec pouze přespává, nebo i pracuje, zda si občas zve rodinu či početnější návštěvu.
Takový byt menších rozměrů musí být polyfunkční – potřebujeme v něm mít kuchyni, obývák, pracovnu i ložnici. Záleží pouze na jeho obyvateli, co upřednostní.
Předsíň jako úložiště
V mnoha garsonkách patří předsíň k prostorově velkorysejším místnostem. Původní zabudované skříně bývají příjemným bonusem. Když chybějí a my se v malém bytě hodláme usadit natrvalo, necháme zhotovit skříně na míru nejen předsíni, ale i našim potřebám.
V případě, že z garsonky zvedneme za pár let kotvy, raději koupíme nábytek, který pojme větší objem věcí, a přitom ho bez problémů přestěhujeme.
Navíc – každý máme jiný vkus a novému majiteli se nemusejí naše drahé vestavěné skříně líbit. Investice do nich by pak přišla vniveč.
I přes internet se dají sehnat sofistikované a prostorově úsporné věšáky, botníky s výklopy. Při instalaci závěsných skříněk, poliček a regálů využijeme celou stěnu. Místnost opticky zvětší zrcadlo.
Co o nás říká statistika? |
---|
89 % Čechů si ihned při příchodu domů zuje boty. |
58 % se cítí doma poté, co se převléknou do domácího oděvu. |
26 % lidí hledá útočiště ve svém pokoji nebo v pracovně. |
22 % si nejraději zaleze pod deku. |
18 % nedá dopustit na své křeslo či pohovku. |
55 % relaxuje u televize nebo při poslechu hudby. |
22 % chodí po bytě na Adama. |
Zdroj: On-line výzkum agentury STEM/MARK pro Ikea, červen 2017, 510 respondentů |
Spánek, práce a obývák
V této zóně je důležitý klid na práci i odpočinek, nábytkem zde zbytečně neplýtváme. Jednotlivci stačí dvoumístná pohovka, křeslo a stolek.
Závěsné skříně a police na stěně poslouží knihám, televizi, audio technice. Když už si pořídíme skříň, pak tu s výsuvnou deskou na počítač, nebo se sklápěcí postelí.
Na některých rozkládacích pohovkách se dá spát i dlouhodobě, nicméně odborníci to i přes kvalitu jejich matrací nedoporučují.
Kvalitní spánek je dobré řešit ve vyšších úrovních bytu, dobře k tomu poslouží patrová postel, pod níž se místo druhého lůžka nachází pracovní kout se stolem a židlí či pohovka.
Rafinovaná koupelna
Vyplatí se vana menších rozměrů nebo sprchový kout, výrobci koupelen nabízejí velmi úsporná řešení, včetně umístění umyvadla nad část vany.
Skříňky a police patří na stěnu, díky organizérům využijeme zásuvky do posledního milimetru.
Místo ušetří vrchem plněná pračka, starosti s praním a se sušením prádla přenecháme v malém bytě pračce kombinované se sušičkou.
Vsadíme na multifunkční vybavení, jako např. koš na špinavé prádlo, který je zároveň sedákem. Skříňka pod umyvadlem nemusí pouze skrývat odtokové trubky, vejdou se do nich i poličky na mycí prostředky.
Malá výkonná kuchyně
Dobrou službu prokážou mini kuchyně v délce od 90 do 160 cm a s hloubkou 60 cm. Stojí kolem 4000 Kč, záleží na tom, zda zahrnují lednici i s mrazákem, elektrickou troubu, vinotéku, myčku, na varné desce mají plynové hořáky či indukční desku.
Vařit můžeme také v mini spotřebičích, které nahradí hrnec, pečicí troubu i gril.
Dostatek místa pro méně skladné nádobí nabízejí rohové skříňky, ať je koupíme zvlášť, nebo jako součást kuchyňské linky. Pořídíme do nich otočné výsuvné systémy kvůli snazšímu přístupu k uloženým věcem. Investujeme do rozkládacího stolu nebo nástěnného sklopného stolku.
Na stěnu umístíme police, závěsné systémy na kuchyňské náčiní. K odkládání věcí poslouží pojízdný servírovací stolek, který přesunujeme podle potřeb. Jídelní skládací stolky přizpůsobíme i větší návštěvě, sklápěcí desky ke zdi uvolňují průchozí prostor.
V kuchyňce nebo v kuchyňském koutu malého bytu rozhodně nezapomeneme na odsavač par. Ovšem pozor! Digestoř kromě pachů odsává z interiéru i vzduch, takže častěji při vaření i po něm větráme.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.