Článek
Hlavní město nabízí vzdělaným a schopným dívkám dost příležitostí k zajímavé práci s odborným růstem i funkčním postupem. Dobrý plat, který je s takovým zaměstnáním spojen, jim umožňuje zavázat se k půjčce, která je většinou nezbytná pro koupi vlastního bytu.
Při rozhodování bývají pro uživatelku důležité různé faktory. Jak daleko je byt od centra, případně od místa, kde pracuje? Jaké představy má o budoucnosti? Plánuje byt pouze pro sebe, pro budoucí rodinu, nebo chce dočasně bydlet s jednou či dvěma přítelkyněmi a dělit se s nimi o náklady? A samozřejmě - jak hezký jí byt i jeho okolí připadá.
Z podnájmu do vlastního
Veronika pochází z malého města a v Praze vystudovala Vysokou školu ekonomickou. Se znalostí několika jazyků - angličtiny, němčiny a ruštiny - nemusela hledat uplatnění dlouho. Velká zahraniční firma ji přijala téměř okamžitě po promoci a nabídla dobrý plat. Zpočátku to vycházelo jen na slušný podnájem.
Po sedmi letech, kdy díky píli a iniciativě dostávala stále odpovědnější a také lépe placenou práci, mohla začít uvažovat o vlastním bytě. Rozhodla se pro větší, kde by zpočátku bydlela spolu s přítelkyní. Její nájem jí bude pomáhat splácet půjčku, a kdyby došlo na svatbu a potom i děti, nebyl by problém situaci nějak řešit.
Feng-šuej v Česku
V poslední době se lidé hledající nové bydlení zajímají o principy feng-šuej, které dosti přísně upravují orientaci obydlí i jeho zařízení podle pravidel čínské filozofie. Nový Veroničin byt zmíněné nároky splňoval, a to byl další důvod, proč se právě pro tento byt rozhodla. „Ještě nedávno jsem kouřila,“ přiznává se.
„Ale naštěstí jsem pochopila, že je to hloupé a nebezpečné. Přítelkyně Alena, která zde bude bydlet se mnou, je vyznavačka jógy, čínské medicíny a vůbec zdravého životního stylu. Tak jsem se přidala a těším se, že zde spolu vytvoříme takovou malou ozdravovnu. Nekouřit, nepít (jenom někdy a málo), chodit brzy spát (většinou),“ směje se.