Článek
Záleží i na výši financí, které můžeme do zahradního nábytku investovat. Ale ani tady se nevyplatí příliš šetřit. Kvalitní zahradní nábytek totiž může vydržet desítky let i bez náročné údržby. Proto je dobré vědět o výhodách a nevýhodách jednotlivých materiálů.
Na trhu je pestrý výběr zahradního nábytku ze dřeva, hliníku, umělého ratanu, kovu i plastu.
Dřevo je příjemné na dotek i na pohled
Favoritem na poli zahradního nábytku je dřevo všech druhů. Hlavně proto, že jde o přírodní materiál, který v zahradě vypadá přirozeně. Je pocitově teplé, příjemné na dotek i na pohled. Exotické druhy jsou navíc odolné. Cena dřevěného nábytku je rozdílná, záleží na jeho tvrdosti a původu.
Mezi levnější materiály patří smrk a borovice. Dražší je dub, buk či severská borovice, která je na rozdíl od tuzemské odolnější a pevnější.
Zahradní nábytek se vyrábí i z exotických dřevin, nejčastěji se používají eukalyptus, severoamerický akát, meranti a zejména teak, vyznačující se ohromnou odolností vůči nepřízni počasí. To vše díky obsahu teakového oleje a kaučuku. Teakový nábytek lze bez obav ponechat na zahradě celou sezónu. Vítr, déšť, mráz, střídání teplot ani hmyz nevadí.
Exotický nábytek vyrobený moderními technologiemi zušlechťování je odolný, má dlouhou životnost, kterou lze prodloužit správnou péčí.
Nevýhodou nábytku z exotických dřevin je rozměrová nestabilita, dřevo se může kroutit, a také jeho vysoká cena.
Hitem posledních let je zahradní nábytek z tepelně upravené severské borovice. Je rozměrově mnohem stabilnější s minimální životností 30 let. Převyšuje tak vlastnosti tropických dřevin a je optimální volbou pro pořízení dřevěného nábytku na zahradu.
Materiál je ve srovnání s exotickými dřevinami levnější a srovnatelný s méně kvalitními materiály. Borovici nevadí vlhkost a na zimu ji stačí přikrýt neprůhlednou plachtou. Nábytek neobsahuje žádnou pryskyřici ani biologické látky, takže je odolný vůči dřevokazným škůdcům a snadná je i jeho údržba.
Hliníkový nábytek je lehký a odolný
Hliník je díky své lehkosti, ohebnosti a eleganci již několik let nejoblíbenějším materiálem jak pro výrobce, tak pro uživatele zahradního nábytku. Není se čemu divit, tento kov je přímo předurčen pro výrobu zahradního nábytku.
Hliník lze zpracovávat mnoha různými metodami, zejména zušlechťováním povrchu speciální práškovou barvou, díky čemuž získávají hliníkové sestavy nezaměnitelný lesk.
Hliníkový nábytek je méně náročný na údržbu a odolnější vůči nepříznivým vlivům počasí.
Oblíbené jsou kolekce zahradního nábytku v kombinaci hliníku např. se dřevem s vysoce moderním vzhledem, jednoduchou údržbou i manipulací.
Textilní výplet získává na oblibě
Dnes je stále populárnější kombinace tzv. textilních výpletů s hliníkovou konstrukcí, která zaručuje lehký a stabilní nábytek. Tyto umělé výplety jsou charakteristické jemnými drobnými oky, pružností, prodyšností a vysokým komfortem při sezení. Díky těmto vlastnostem není nezbytně nutné nábytek doplňovat poduškami.
Výplet je z odolného materiálu, který je přizpůsoben pro venkovní použití. Nábytek je tudíž vysoce odolný proti vlivům počasí a nevyžaduje žádnou speciální péči. Na oblibě získávají také tzv. lounge (lenošivé) sestavy zahradního nábytku, ve kterých se můžeme pohodlně uvelebit a užívat si tak vzácné chvíle odpočinku.
Pro tyto sestavy je typická hliníková konstrukce v kombinaci s širokým výpletem, který vzniká spletením více drobných vláken. Často jde o tzv. umělý ratan, tedy nábytek se vzhledem přírodního ratanu s ideálními vlastnostmi pro dlouhodobé a bezproblémové užívání venku.
Ocelový nábytek vydrží snad všechno
Zahradní nábytek z oceli je vysoce odolný a má dlouhou životnost. Větru a dešti může být vystaven ocelový nábytek s nerez nebo antikorozní povrchovou úpravou. Design kovového nábytku ocení hlavně milovníci minimalismu a puristé.
Nevýhodou oceli je vodivost tepla, takže v chladném počasí studí a v horku naopak pálí. Ocel se proto často kombinuje se dřevem, které eliminuje tuto nepříjemnou vlastnost. Někdy se na sedací část používá hi-tech materiál Alucobond - odolná syntetická látka s příměsí hliníku, která neprochladne.
Plast se vrací v novém provedení
Doba, kdy byly zahrady plné plastového nábytku pochybné kvality v jednotném designu, je již nenávratně pryč. Dnes se umělé materiály stále vylepšují a díky tomu nabízejí širší možnosti použití.
Materiály jsou vysoce odolné vůči vlivům počasí, zachovávají barevnou stálost a jsou naprosto bezúdržbové. Navíc se skvěle kombinují s hliníkem i s dalšími materiály. Výsledkem jsou pak moderní zahradní sestavy, které jsou krásné i praktické.
Výhodou levnějších verzí plastového nábytku je nízká pořizovací cena. Plast je navíc lehký, stohovatelný a snadno přenosný. Není náročný ani na údržbu, stačí voda a saponát.
Nevýhodou je, že méně odolává mechanickým vlivům, často se láme a praská, není odolný vůči UV záření a barvy na letním slunci brzy vyšisují. Plastovému nábytku nesvědčí ani mráz, proto jej na zimu uložíme do kůlny nebo do suchého sklepa.
Betonu na zahradách už odzvonilo
Betonový zahradní nábytek se kombinuje obvykle se dřevem nebo s plastem, protože tak jako ocel v létě pálí a v zimě studí. Výhodou betonového nábytku je stabilita, dlouhá životnost a snadná údržba.
Přesto se beton hodí spíš do veřejných parků než do zahrad rodinných domů. Proč? Betonový nábytek má strohý vzhled a vysokou hmotnost, dost obtížně se s ním manipuluje.