Článek
Dům je pak dokonalý originál, který přesně odpovídá našim požadavkům, stylu života, potřebám a chodu rodiny. Kdo si umí vážit jedinečnosti, osobitosti, dobrých myšlenek a nápadů, měl by preferovat zkušeného odborníka, který ho zaujal svojí prací, vkusem a stylem.
My jsme navštívili dům, který je ukázkou bezvadné spolupráce mezi investorem a architektem. Projektoval ho Ing. arch. Igor Šimon, který svoji praxi získal v ateliéru známého pražského architekta Ladislava Lábuse (Lábus AA) a navazuje na minimalistický čistý styl s vytříbeným vkusem.
Ušito na míru
Rodinný dům se nachází v Polničce, nedaleko Žďáru nad Sázavou. Vesnice leží v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy se spoustou cyklostezek a lyžařských tras a má venkovský charakter pravé Vysočiny. Do typu krajiny dům se sedlovou střechou skvěle zapadl, stojí na úžasném pozemku o velikosti 1800 m2. Majitelé se rozhodli postavit si ho pro sebe, s nadsázkou řečeno jako pohodlnou a velkorysou „chalupu na důchod“.
„Když byly děti malé, bydleli jsme v Praze v panelovém domě. Ale protože jsme oba z Vysočiny, vrátili jsme se a nastěhovali se syny do řadového domu,“ říká investor. „Bylo to samozřejmě pohodlnější bydlení než v bytě, ale řadovka nám tak úplně nevyhovovala. Malé soukromí, běhání po schodech do pater, v zimě byl na úzké silnici problém s odhazováním sněhu. A tak jsme se zhruba po 10 letech rozhodli postavit si dům, který by nám ve všem vyhovoval.“
Při hledání pozemku sehrálo hlavní roli značné štěstí. Majitelé našli jihovýchodně orientovanou parcelu s nádherným výhledem na Zelenou horu (nachází se na ní barokně gotický kostel italského architekta Santiniho, který je zapsán v seznamu chráněných památek Unesco). Požadavky byly jasné: praktický dům pro dva, kde nejsou žádné zbytečné metry navíc, ale zároveň je možné pohodlně ubytovat návštěvu či do budoucna na víkend syny s jejich rodinami. Z tohoto důvodu má dům veškeré potřebné zázemí v přízemí a je chytře koncipován jako bezbariérový.
Nachází se zde prostorné zádveří s halou, koupelna se sprchovým koutem, ložnice s výhledem do zahrady, toaleta, kuchyň, obývací pokoj s krbem a jídelna. Podlahová plocha domu je 185 m2.
Vzdušný a elegantní interiér
Centrem domu je obývací pokoj, který působí volně, vzdušně a světle díky proskleným francouzským oknům (skvělé i na výhřevnost místnosti), oddělujícím interiér od terasy se zahradou.
Do obývacího pokoje lze vejít dvěma vstupy, které jsou středem dělené zděnou podélnou nikou (slouží jako úložné prostory). Prostor může být volně otevřen, nebo oddělen skleněnými posuvnými dveřmi, které chytře šetří místo (ve srovnání s klasickými otočnými dveřními křídly). Matné bezpečnostní sklo navíc opticky zvětšuje prostor, je to poměrně velká plocha, jež ale nijak neruší.
Vybavení interiéru je střízlivé, elegantní a nadčasové zároveň. Je to dáno mimo jiné i tím, že ho spojuje jednotná barevná linka: opakují se odstíny šedé, bílé, černé v kombinaci s čistě přírodními barvami.
Přírodní styl podtrhuje dřevěná dubová podlaha s podlahovým vytápěním, dřevěné obklady fasády (sibiřský modřín) i terasa z exotické trvanlivé dřeviny. Moderní nadčasovost reprezentují světle šedé odstíny stěn interiéru (cementová stěrka vytvořená ocelovým hladítkem), kovové a skleněné prvky, litá podlaha terazzo (koupelna, kuchyň).
V horním podlaží s prosvětlenou galerií se nacházejí dva pokoje pro syny, koupelna s vanou, toaleta, šatna, pracovna a místnost pro technické zázemí domu. Je tu dostatek místa na ukládání věcí, případná návštěva i děti zde mají své soukromí.
Součástí domu je rozšířená garáž se stáním pro jedno auto a motorku, takže majitelé pohodlně umístí i sezónní věci včetně sportovních potřeb jako jsou kola, lyže. Zahradnické náčiní, sekačka, sněhová fréza atd. mají své místo v altánku na zahradě. Zahradní stavba má vytvořenou předstěnu, kterou lze po celém obvodu obložit dřevěnými poleny pro topení v krbu.
Zahradu majitelé pojali „ přírodně a volně“ a tak plynule navazuje na les a louky. Nenajdeme zde žádné vymodelované prvky typické pro městské zahrady ani stromy jako jsou túje, jezírka, štěrkované cestičky. Zahrada skvěle zapadá do krajiny, jsou zde pouze ovocné stromy a v druhé části louka s typicky lučními květinami.
SLOVO ARCHITEKTA IGORA ŠIMONA |
---|
MUSELI JSTE SE STAVEBNĚ PODŘÍDIT REGULÍM V CHRÁNĚNÉ KRAJINNÉ OBLASTI ŽĎÁRSKÉ VRCHY? |
Ano, museli jsme se vypořádat s poměrně striktními regulativy od správy CHKO, které ne vždy považujeme za správné a vhodné. Nakonec jsme se však po některých kompromisech dobrali cíle. Původní myšlenka byla postavit dřevem obloženou část domu jako kvádr s horní terasou, kam by se dalo vstoupit přímo z horní místnosti. Ale od toho jsme ustoupili. Celý dům má tedy klasickou sedlovou střechu, ale nakonec si myslím, že to není na škodu. Jde o klasicky zděný dům z keramických tvárnic, který je vytápěn plynovým kondenzačním kotlem. |
ČÍM JE DŮM TYPICKÝ? |
Dům zaujme především propojením interiéru s exteriérem a použitím přírodních materiálů a jejich odstínů (bílá, šedá, světle hnědá). Na fasádě je jednoduchá vápeno-cementová omítka s vápenným nátěrem. Omítka se kombinuje s dřevěným obkladem ze sibiřského modřínu, který necháváme záměrně zešednout. Střešní krytina je betonová jednoduchá taška bez profilace. Vstup do domu je zvýrazněn kamennou tzv. nasucho skládanou zídkou. Zbylá část oplocení je maximálně nenápadná, transparentní, tvořená pozinkovaným pletivem bez podezdívky. Tímto nevzniká bariéra na hranici s okolními pozemky, a zahrada tak plynule přechází do okolních luk a polí. Soukromí je zajištěno vhodným umístěním domu na pozemku v kombinaci s půdorysným tvarem domu a uplatněním zeleně. |
JAK SE VÁM SPOLUPRACOVALO S INVESTORY? |
Výborně, byli to kreativní lidé, kteří se zamysleli nad každým nápadem, myšlenkou a nechali se inspirovat, poradit. Nebáli se nových materiálů ani postupů. Spíše jsme museli občas déle hledat šikovné řemeslníky na provedení některých prací. |
Připraveno ve spolupráci s architektonickou kanceláří IGLOO ARCHITEKTI (www.igloo-a.cz)