Článek
Stropní a závěsná svítidla
Plní úlohu centrálního osvětlení, v kuchyni s nejintenzivnějším svitem, často nad jídelním stolem.
Závěsná svítidla instalujeme aspoň 60 cm nad jeho desku, stropní mají své místo na chodbách a v koupelně.
V obývacím pokoji volíme centrální svítidlo s měkkým světlem i vzhledem. V ložnici nemusí být příliš silné, design ale bývá zdobnější.
Světlo je dominantou pokoje, může být vyrobeno z broušeného křišťálu, z kovu, skla, plastu i z papíru.
Poslední dva materiály bývají častěji zastoupeny v dětských pokojích, jsou bezpečné, navíc nabízejí hravé a barevné varianty.
Centrální svítidlo ve větších místnostech doplníme menšími světly se stejnými tvary stínidla (hranaté s hranatými, kulaté s kulatými), barvou či podobnými odstíny barev a vzory. Nebojíme se investovat do jednotné kolekce.
Stolní a stojací lampy
Stojací lampa slouží spíše k vytvoření atmosféry (funkce stmívání), ale u křesla může stát kvalitní osvětlení pro čtení.
Využijeme ji zejména v obývacím pokoji nebo v ložnici.
Na pracovní stůl patří lampa s kvalitnějším zdrojem světla (zlatavý tón je lepší pro zrak než bílý studený) a s nastavitelným ramenem pro variabilitu osvětlení.
Pravákovi umístíme světlo po levé straně, levákovi po pravé. Kužel světla by měl dopadat z čelní strany pod úroveň očí. Svítidlo se nesmí odrážet v monitoru počítače, ani v televizní obrazovce.
Pokud si nečteme v posteli, na noční stolek umístíme intimnější osvětlení s romantickým stínidlem.
Do dětského pokoje se hodí lampa v podobě zvířátka, např. se solárním zdrojem, aby hračka byla i v noci orientačním světlem.
Nástěnná a doplňková světla
Svítidla lze umístit také k zrcadlům šatní skříně či do koupelny, nejlépe po stranách zrcadel nebo nad nimi. Světlo má svítit na nás.
Pod horní skříňky umístíme světla rohová, bodovky i podélné LED pásy zasadíme do skříněk i zásuvek.
Na chodbu, podél schodiště instalujeme nástěnná svítidla, bodové reflektory, které lze směrovat podle potřeb, a zapuštěné bodovky k orientaci v prostoru.
Světlo a psychika
Lidskému organismu vyhovuje nejvíce přirozené venkovní světlo, zahrnuje v sobě všechny barvy (vlnové délky) duhy. Proto senzitivnější jedinci trpí v zimních měsících při nedostatku denního světla apatií, zhoršují se deprese.
Pracujeme-li každý den několik hodin pod zářivkovým světlem, v těle se nám zvyšuje hladina stresových hormonů ACTH a kortizolu. Pomoci si můžeme stimulačními světly s delší vlnovou délkou (barva stínidla žlutá, oranžová, červená).
Při nákupu zdroje zohledníme tzv. index Ra, který udává, z kolika procent se podání barev podobá světlu dennímu.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.
Běžné zářivky obvykle mají Ra v rozmezí 60 až 80.