Článek
Nevšední mrakodrap vysoký 180 metrů v sobě ukrývá 35 nadzemních podlaží, jež doplňují další tři pod zemí určená k parkování.
Architekti stavbu zasadili do obchodní čtvrti uprostřed thajské metropole a navrhli ji jako multifunkční s tím, že v ní budou především kulturní zařízení a také kanceláře.
Budova dvou tváří
Její charakter má dvě základní podoby. Zatímco jedna strana je řešena jako typická výšková budova s hladkými prosklenými fasádami, druhá vychází vstříc moderním trendům a je velice členitá, tvořená boxy, z nichž vyrůstá vegetace.
Propojení s vegetací má být pak obzvláště intenzivní ve spodní části budovy, návštěvník má získat dojem, jako kdyby vegetace z okolního parku volně prostupovala dovnitř. Zde má vzniknout knihovna, výtvarná galerie, restaurace, čítárna, botanická výstava, to vše pro vzdělávání veřejnosti.
Střední patra by sloužila jako přechodová vrstva s kancelářemi, co-workingovými prostory, přednáškovým sálem, zasedacími místnostmi a dalšími administrativními prostory zkrášlenými opět živými rostlinami v doprovodu přírodního kamene.
Horní patra jsou určena pro multifunkční umělecká centra, včetně divadla, svatebního sálu, vyhlídkové plošiny, aby vytvořila slavnostní prostor a nabídla výhled na park a zejména v noci pak i na město.
Vltavská filharmonie je pro mě životní výzva, říká vítěz architektonické soutěže Bjarke Ingels
Stavba, coby významný městský hub, zaujme ovšem i mírou dopravní obslužnosti. Je totiž v dosahu místního metra, autobusového nádraží, významné silniční tepny, na střeše má být helipad.
Kabinkové lanovky
Nejefektnější jsou ovšem kabinkové lanovky vedoucí na vrchol se stanicemi v parku a v nejvyšším podlaží. Lanovky mají být rozmístěné na straně budovy, která bude hladká a prosklená (byť na vizualizacích jsou zakreslena jejich lana i na straně se zelení).
Prosklenou stranou se stavba také natáčí směrem k centru města. Naopak zazeleněná je natočena směrem k parku a představuje tak jeho volné pokračování směrem vzhůru.
Komplex depozitáře Národní galerie bude dominantou Jinonic, čtyři patra zpřístupní i veřejnosti
„Za posledních 40 let zažil Bangkok příliš intenzívní urbanistický rozvoj, a tak bangkokské Centrum pro veřejnost může fungovat jako most k přírodě a spojovat lidi a životní prostředí,“ vyjadřují naději architekti Kulthida Songkittipakdeeová a Jenchieh Hung, jenž je mj. absolventem pražského ČVUT.
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.