Článek
Pozice hradního architekta je bezpochyby významnou úlohou a velkou poctou. „Na architektovi Pleskotovi se mi líbí jeho snaha prosazovat nové věci, jeho práce vyniká přirozeností a otevřeností, a to koresponduje i s mou vizí fungování Hradu. Určitě by uměl pomoci i s tématem udržitelné architektury a citlivého zabudování ekologických prvků do hradního areálu,“ uvedl nově zvolený prezident Petr Pavel pro Novinky.cz.
Architekt Josef Pleskot má talent na spojování starší a soudobé architektury. Úctu k původním architektonickým objektům a cit pro kombinaci s novými architektonickými prvky už během své tvorby mnohokrát projevil. Je to znát na řadě jeho realizací.
Pleskot dokázal bravurně spojit staré s novým v Ostravě
Jednu z nich bezpochyby nalezneme v Ostravě. Porota soutěže Architekt roku v roce 2014 ocenila, jak Pleskot proměnil nevyužívané postindustriální budovy Vítkovických železáren v Ostravě. Ty se změnily v populárně naučné centrum s názvem Velký svět techniky a lákají mladé návštěvníky, kteří rádi poznávají technické vychytávky.
Pleskotovi se podařilo nenásilně propojit moderní a industriální architekturu. „Cenu jsme udělili za pokračující sérii architektonických realizací snad všech měřítek i zadání, které patří bezesporu k oborové špičce toho, co vzniká v České republice,“ odůvodnila tehdy udělení ceny porota.
Architektem roku je Josef Pleskot, porota ocenila jeho Svět techniky v Ostravě
V Litomyšli Pleskot prokázal, že dovede citlivě pracovat s historickým odkazem
Vodítko, jak by mohla spolupráce na proměnách Pražského hradu vypadat, pak najdeme při pohledu na revitalizaci zámeckého návrší v Litomyšli od architektova AP Atelieru. Architekt se musel při návrzích přizpůsobit památce. „Prvotní návrhy na řešení místa a program byly zásadně změněny, jakmile byly zpřístupněny výsledky historicky důležitého archeologického průzkumu. Výsledná omezení přinutila klienta i architekta, aby pozměnili strategii,“ uvedla v roce 2016 porota České ceny za architektury, když se revitalizace stala finalistou soutěže.
Rozsáhlý projekt revitalizace zámeckého návrší v Litomyšli nicméně přinesl nový komfort pro návštěvníky, včetně dobře řešeného vstupu, hygienického zázemí, prostupů pro pořádání dočasných výstav, umožnil bezbariérový provoz, interaktivní pojetí dlouhodobých expozic, poskytl prostor dětským programům, vzdělávacím aktivitám a také umožnil otevření muzea nejbližšímu okolí i celému městu. Vznikl také moderní archiv a v zámeckém pivovaru restaurátorské dílny muzea.
V Litomyšli vznikla společenská aktivní zóna okolo budovy, vlastně veřejný prostor pro živelné občanské využívání. Nechybí schody pro odpočinek, plošina nebo kašna. Samotná revitalizace zámeckého návrší byla doplněna i o úpravu hlavního prostranství, které dostalo podobu skutečného veřejného prostranství ve formě náměstí.
Architektův rukopis nesou hlavně města Ostrava, Litomyšl a Praha
K sedmdesátým narozeninám architekta Josefa Pleskota připravilo Museum Kampa výstavu s názvem Josef Pleskot: Města. Výstava probíhá až do 12. 2. 2023. Čtyři sály výstavy provázejí několika městy, pro které Pleskot navrhl významná místa, „Ostravou“, „Litomyšlí“ a „Prahou“. Ta by nyní mohla být obohacena o další Pleskotovy realizace. Podobně jako Václav Havel spolupracoval s Bořkem Šípkem nebo T.G.M. s Josipem Plečnikem, mohla by být i spolupráce Josefa Pleskota s Petrem Pavlem kreativně plodná.