Článek
Prefabrikované domy nejsou už dlouhou dobu ničím neznámým. Italský architekt ovšem přišel s něčím, co tu patrně ještě nebylo.
Dům zákazníkovi dorazí na místo v podobě několika plochých propojených desek. Stačí, aby konec jedné z nich dělníci připevnili k jeřábu, který jej vyzdvihne do výšky a z desek se začne skládat před zraky klientů domek.
Doslova během pár hodin stojí na místě obvodové stěny, střecha a po pár dalších hodinách přibude i čelní a zadní stěna, které obálku stavby zafixují ve správné pozici.
Předností domu je nejenom enormní rychlost stavby a s tím spojená šetrnost k prostředí a mizivé poničení pozemku, na němž dům stojí. Nabízí se i možnost stavbu prakticky stejně rychle opět rozložit a přemístit ji kamkoli jinam. Majitelé se tak mohou v případě potřeby přestěhovat společně se svým příbytkem.
Jak vysvětluje architekt, dům v základní podobě nepotřebuje žádné základy, stačí jej pouze umístit na rovnou plochu. V konkrétních případech je možné doplnit jej kotvícími prvky, které ovšem nijak trvale neovlivní kvalitu pozemku, na kterém bude dům postaven, a v případě potřeby přemístění stavby je lze bez problémů zase odstranit.
V základní verzi má dům energetický štítek s vyplněným písmenem B. Snadno jej lze ovšem vylepšit tak, aby měl hodnocení A, nebo dokonce A++. Lze jej samozřejmě vybavit solárními panely, takže se stavba stane energeticky nezávislou.
Domek nemá jen jednu podobu, architekt vytvořil celou sérii, v níž se domy od sebe liší především velikostí. Nejmenší zabere na pozemku plochu 6x3 metry (vnitřní plocha je pak 27 m²), další mají vnitřní plochu 46 m², 56 m², 70 m² a 84 m².
Nejmenší dům je na prodej v přepočtu za 712 tisíc, největší pak za 1,6 miliónu korun.
Přestože jsou domky primárně myšleny jako trvalá či rekreační obydlí, nejmenší pak například jako relativně dosažitelné první bydlení, architekt nabízí i spoustu dalších zajímavých možností, jak lze jeho nápad využít.
Z takto rychle postavitelných domků lze například velmi rychle vybudovat ubytování pro oběti přírodních katastrof, anebo třeba sportovní vesničku, lze v nich vybudovat mobilní nemocnice, anebo je využít pro pořádání nejrůznějších trhů.
Vánoční přehlídka betlémů na Novinkách
Máte také doma svůj rodinný betlém? Rádi byste se s ním pochlubili? Pošlete nám jeho snímek a třeba i připište příběh, který se k němu váže! Na Štěpána připravujeme článek, v němž ty nejhezčí betlémy rádi představíme. Bude tam i ten váš?
Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.