Článek
Na dvou historických parcelách stály původně dva dřevěné domy. Ty nechal majitel Ludvík Morawetz zbourat a na jejich místě vznikl nový dvoupatrový dům. Ten ale potřebám významné úpické továrnické rodiny nevyhovoval.
Syn Ludvíka Morawetze ho nechal na konci 19. století zase zbourat a v roce 1900 na místě vybudoval reprezentativní vilu. Kdo byl autorem architektury vily, se dodnes neví.
Vila je dvoupatrová a prostorná. Byla sice postavena tradiční zděnou technologií, dispozice je ale na svou dobu hodně velkorysá a odpovídá společenské prestiži továrnické rodiny, která v Úpici vlastnila už od poloviny 19. století přádelny a tkalcovny juty.
Elegantním koupelnám vévodí mramor
Ve vile bylo na svou dobu hodně moderní centrální ústřední vytápění, stylové koupelny a kuchyňský provoz. Ve dvorní části byla udržovaná zahrada s bazénem.
Interiéry nechal stavebník honosně vybavit. Využíval novodobé materiály, jako jsou umělé mramory a šlechtěné omítky se speciálními vlastnostmi. Koupelny byly obloženy mramorovými deskami.
Na vysoké umělecké úrovni byly i všechny truhlářské prvky, stejně jako řešení haly s centrálním schodištěm. Vila je dobrým dokladem výstavby a stavebního rozvoje města na začátku 20. století. Její architektonické a umělecké řešení je charakteristické pro dobu doznívajícího historizujícího stylu.
Vila je v současnosti v soukromém vlastnictví. Majitelé se o ni dobře starají. V interiérech jsou dochovány veškeré původní prvky, jako obklady stěn, truhlářské prvky včetně historického kování, vanové a umyvadlové baterie i sanitární dobové vybavení nebo původní radiátory. Okna byla perfektně opravena. Objekt je v současné době významnou kulturní památkou města Úpice.