Článek
Po rekonstrukci se dům kasárnám vůbec nepodobá. Byl osekán na skelet, přibylo další patro a získal kovové vzdušné terasy, které částečně lemují fasádu. Jeden z jeho bytů si koupila Pavlína s Jakubem a okamžitě se do něj zamilovali. Jakmile do bytu vešli, uchvátily je vysoké stropy a celkově netypický „masivní“ vzhled budovy.
Jediné, čeho se báli, byla orientace bytu na sever, ale obava se časem ukázala jako zbytečná. Velká okna vpouštějí do interiéru dostatek světla a radiátory společně s konvektory v podlaze byt v pohodě vytopí.
Při hledání stylu se majitelé inspirovali ve skandinávských zemích, kam hodně cestovali. Hlavně Kodaň jim přišla úžasná svým industriálním stylem. Hezky se jim to i propojilo s původním využitím objektu jako kasáren.
Byt v jedenáctém podlaží nabízí panorama minimalismu
Z historie budovy
Výstavba kasáren Jana Žižky v Táboře započala v roce 1930 a trvala téměř tři roky. Na rozsáhlém pětihektarovém pozemku vznikl komplex, kde vyrostly obytné domy pro důstojníky a rotmistry, budova mužstva a velitelství pluku, kuchyň, skladiště oděvů a výstroje, automobilové dílny, skladiště mírového automateriálu, stáje a skladiště polních kuchyní a několik příručních skladišť. Některé budovy se nyní postupně rekonstruují a město Tábor má v plánu zde vybudovat novou moderní čtvrť Dvorce.
Odtud také pramení použití zelené barvy na kuchyni, dveřích a na některých prvcích. Se stavební firmou se Pavlína s Jakubem domluvili, že se beton na zdech nechá tak, jak ho firma nahodila, jen požadovali, aby na zdech zůstala patrná stopa stěrky. Povrch potom Jakub s kamarádem ošetřili bezbarvým matným lakem. Spolu s vysokými stropy tak vznikl slušný základ pro industriál.
Složitý výběr v karanténě
S pohledovým betonem se hezky doplňuje světle šedá lepená vinylová podlaha. Zelenou kuchyňskou sestavu jen doplnili jinými úchytkami. Odvážní byli ve výběru dveří. Jejich zelený odstín se povedl, navazuje na kuchyň a určitě prostor zateplil. Celé zařizování měli velmi zkomplikované covidovými nařízeními, takže vše probíhalo jen on-line, a tudíž se ne všechno povedlo a něco museli i vracet.
Jinak šel tento mladý sympatický pár cestou, kdy si leccos vyhlédli a pak doupravili, aby byl nábytek originálnější, a hlavně podle jejich představ.
Takovým příkladem jsou třeba úchytky k nábytku či zelená linka na bílých komodách. Hodně se na designu bytu podepsali i místní řemeslníci. Svářeč zámečník na míru vyrobil konferenční stolek, zrcadlo a botník v předsíni. Podle jejich návrhu vyrobil i kovové nástěnné hodiny, které zdobí obývák s kuchyní.
Některé kousky, jako je skříňka v koupelně, na WC a barový pult vyráběl na zakázku truhlář. Při zařizování koupelny využili majitelé služeb místního koupelnového studia, kde jim pomohli i s návrhem.
Technické údaje:
Užitná plocha interiéru: 70 m2
Plocha terasy: 20 m2
Výška stropů: 3,7 m
Stavební firma: Stav Styl
Dodavatelé:
kuchyňská sestava: Bodarp, Ikea, dveře: Sepos, svářečské a zámečnické výrobky: Josef Hrdina, truhlářské výrobky: Stanislav Bočan, svítidlo na řetězu: Jayden, Profi Svítilny, sedačka na balkoně: Möbelix, sprchová zástěna: Modo New Black II Factory, obklady v koupelně: kolekce Vestige carpet, Obklad Styl
Autor: Lucie Martínková, www.bydlenimagazin.cz