Článek
Cena Charlese Jenckse byla založena v roce 2003 a je každoročně udělována mimořádným architektonickým talentům po celém světě. Získat ji může jednotlivec nebo ateliér.
Porota hodnotí, zda tvůrci významně přispěli k teorii i praxi architektury. Královská zlatá medaile se uděluje jako uznání za celoživotní dílo a je osobně schvalována Jejím Veličenstvem královnou a je udělována osobě nebo skupině lidí, kteří měli významný vliv na pokrok v architektuře.
Doshi získal i Pritzkerovu cenu, které se přezdívá Nobelovka za architekturu
Cenu často získávají tvůrci, kteří jsou už ověnčeni i jinými významnými cenami. Nejinak je na tom Balkrishna Doshi, který v minulosti získal Pritzkerovu cenu. Je tedy držitelem vůbec nejprestižnějšího ocenění za architekturu. Podobně v historii zabodoval i slavný architekt Alejandro Aravena.
Doshi dovede navrhnout esteticky zdařilé stavby, které respektují východní kulturu a zároveň zvyšují kvalitu života v Indii. Mnoho lidí díky architektovi může žít v důstojných životních podmínkách. Doshiho tvorba je stylově velmi pestrá a často se v ní objevují motivy bludišť, chrámů apod.
Architekt má za sebou opravdu dlouholetou kariéru a více jak stovku postavených projektů. Jeho stavby kombinují průkopnický modernismus s lidovými prvky. Jeho návrhy jsou obecně založeny na hlubokém a citlivém poznání tradic indické architektury, klimatu, místní kultury a řemesel.
„Cítím se opravdu ohromen tím, že mi bylo uděleno stejné ocenění jako mému guruovi Le Corbusierovi – což je velká pocta po mých šesti desetiletích praxe,” uvedl u příležitosti udělení ceny Doshi.
Mezi Doshiho projekty patří administrativní a kulturní zařízení, sídliště a bytové domy. Stal se mezinárodně známým díky svým vizionářským projektům městského plánování a sociálního bydlení a také díky své práci ve vzdělávání, a to jak v Indii, tak na univerzitách po celém světě.
Loni tuto prestižní cenu získala indická architektka Anupama Kundoo, která navrhuje působivé ekologické stavby, které nezatěžují životní prostředí.