Článek
Stěny s ozdobnými prvky po celé své ploše změní atmosféru místnosti. Vjemovému přehlcení zabráníme volbou spíše subtilnějších kreseb, například křehkých pavučin, květin, drobných linek, skvrn a abstrakcí.
Větší dominantní ozdoby pak situujeme do míst, na něž chceme v interiéru upozornit. Aby vynikly, obklopíme je neutrálním pozadím, třeba bílým, šedým, antracitovým. Totéž platí pro pásy a stěny z obkladaček sytých barev, které odlehčíme světlými zemitými tóny podlahové krytiny, koupelnového nábytku a podobně.
Zchátralá stodola dostala nový život a jiskru zářící červenou a bílou
Vzory a styly
K ploše zdi přitáhne pozornost 3D efekt či kombinace matu a lesku. Plastické sestavy mají aktuálně tvar vlnek, rovnoběžných rýh, jako bychom je vykreslili klacíkem do písku.
Na obkladech nalezneme inspiraci přírodou v podobě květin provedených ve velmi nápadné podobě a velikosti. Stejně tak se setkáváme s vintage pojetím něžných kvítků a rostlin, které na obkladu sotva rozpoznáváme, jsou zjevné jen místy díky umělé patině. K extravagantnějším se řadí varianty napodobující oprýskanou zeď, na níž pohledově prosvítají staré rozlámané obklady i omítka.
Retro do interiéru vstupuje kubistickým ztvárněním šachovnicových políček, trojúhelníků vetkaných do kruhů a další hrou s geometrickými útvary i optickými klamy. Na výsluní zůstává keramická mozaika, do popředí se derou skleněné, dřevěné, kamenné hranolky a kostky.
Byt ozvláštňuje pomněnkový akcent
Oblíbené materiály
Keramické obklady nabízejí širokou škálu vzhledů, napodobí takřka každý materiál. Nevadí jim vlhké prostředí ani přímé vystavení vodě. Odolávají změnám teplot, snadno se udržují. Neodloupávají se, neplesniví, mají skoro nekonečnou životnost. Mechanické poškození jim nehrozí, takže je bez problémů vyčistíme.
Obkladový kámen (rula, břidlice, kvarcit, pískovec) a dřevo (teak, akácie, merbau, iroko) se těší vzrůstajícímu zájmu. V jejich případě však počítáme s péčí, jakou ryze přírodní materiály vyžadují. Dbáme na pravidelnou impregnaci prostředky doporučenými výrobci pro konkrétní druh kamene či dřeva.
Nahradit je lze umělým kamenem a keramickými dlaždicemi s věrnými strukturami výše zmíněných surovin, např. s přirozeným žíháním mramoru, s letokruhy a suky. Efektní je spojení skla a přírodního kamene.
Jednu z alternativ k tvrzenému sklu nabízí vysokopevnostní akrylát s pohledovou transparentní vrstvou obsahující skleněný prach. Sametově hebké, hluboce matné, bez otisku či škrábance budou dlouho stěny s obkladem z nanolaminátu, z něhož se stejně jako z vysokopevnostního akrylátu vyrábějí plošné nábytkové materiály (skříňová dvířka). Díky tomu lehce kombinujeme velkoformátové obložení stěn i s nábytkem, což dodává místnosti pocitovou jednotu. Dynamiku pak do ní vnesou odlišné barvy těchto ploch.