Článek
Hrad, jenž byl postaven už v roce 1362, je na trhu s nemovitostmi k mání v přepočtu za 236 miliónů korun, což svádí k myšlence, zda by se koupě objektu nevyplatila už jen čistě kvůli samotným freskám a dalším uměleckým kouskům.
Objekt má sedm ložnic, které doprovází osm koupelen a toalet. Nechybějí dva obývací pokoje, dvě jídelny a několik kuchyní, či alespoň přípraven občerstvení. Nástěnné malby a fresky (ovšem už jiných autorů) zdobí četné zdi těchto místností.
Kastilský hrad v polovině 50. let koupil britský milovník a sběratel umění Douglas Cooper, který jej získal ve značně zchátralém stavu. Strávil proto několik let jeho pečlivým restaurováním.
Poslední úpravy interiéru provedl americký designér Dick Dumas, jenž žil a pracoval ve Francii několik desetiletí.
Cooper, který byl blízkým přítelem Picassa, malíře požádal o výzdobu zdí na zahradě. Ten v roce 1962 souhlasil a během dvanácti měsíců vytvořil nejen sérii fresek, ale také připravil návrhy soch, které jeho dílo doprovázejí.
Picasso svou práci dokončil v květnu roku 1963 a byl údajně výsledkem nadšený. Faktem je, že Francie zařadila fresky mezi významné historické monumenty na svém území.
Samotný Cooper zemřel už v roce 1984 a hrad s celkovou plochou podlah 800 m2 přešel na nynější majitele, kteří se jej rozhodli prodat. Objekt přitom nebyl volně k prodeji už déle než půl století.
Jeho výjimečnost zdůrazňují i odborníci z oblasti realit. V případě Kastilského hradu totiž nový majitel nezíská jen unikátní historickou památku, ale spolu s ní také sadu uměleckých děl, z nichž jejich povaha a původ činí nedílnou součást světových dějin umění.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.