Článek
Hlídka na Stráži je podle poroty klání Česká cena za architekturu zhmotnělý sen, pohádka, která se stala skutečností.
Podlaha všech čtyř objektů je z masivních dubových fošen s dostatečnými mezerami, aby mezi nimi mohl dobře proudit vzduch, což dřevěným konstrukcím zajišťuje dlouhou životnost.
Pohled pod obklad odhaluje velmi složitou ocelovou konstrukci rozdělenou na malé části, které se dají lehce smontovat a přemístit bez použití vozidel.
Přesný průzkum místa za použití moderní technologie umožnil dokonalé osazení čtvercových betonových základů. Na nich jsou položeny přechodové desky z pozinkované oceli, které přenášejí zatížení ocelové konstrukce každé stavby do kotev ve skále.
Některé části vyhlídky i díky tomu jako by popíraly zákon přitažlivosti a vypadají, že snad levitují nad hřebenem.
Stavba dobře koresponduje s okolním přírodním prostředím a je poetickým místem určeným pro veřejnost.
Netypické názvy: Liška, Medvěd, Ovce a Horník
První vyhlídku autoři nazývají Liška. Medvěd, Ovce a Horník jsou názvy ostatních vyhlídek symbolizovaných i svými tvary. Mají být pomyslnými novodobými ochránci, strážní hlídkou obce Rokytnice nad Jizerou.
Názvy a tvary vyhlídek jsou odvozeny z erbů čtyř vesnic, které se kdysi připojily k Rokytnici.
Ostatní finalisté České ceny za architekturu 2022
- Knihovna IGI Vratislavice (atakarchitekti)
- Palác elektrických podniků (rekonstrukce a konverze je prací Marka Tichého a spoluautorů z ateliéru TaK Architects)
- Pavilon Z (realizace stavby byla navržena Martinem Krupauerem, Pavlem Kvintusem, Danielem Jeništou a Petrem Hornátem z kanceláře A8000)
„Žebřík, který se přeměňuje na nízký ochoz, vás zve k tomu, udělat první krok na Lišku připomínající odrazové prkno vzpínající se nad skalní ostroh nad korunami borovic. Pohled do údolí je dechberoucí,“ přibližuje vzhled porota soutěže Česká cena za architekturu.
„Medvěd a Ovce zůstávají dole na zemi a zvou pozorovatele, aby se podívali na stromy a větve a na faunu, která v nich žije,“ uvádějí porotci.
„Poslední vyhlídka na trase, Horník, je přístupná po lávce, která vede na platformu nad korunami stromů, je orientovaná směrem do údolí a vznáší se ve vzduchu, kde ztratíte veškerý smysl pro měřítko. Jen vy, nebe nad hlavou a údolí pod nohama,“ okomentovali stavební počin porotci.