Článek
Ve většině případů jsou užité materiály velmi hebké, takže při dotyku navozují pocity klidu a pohody. Dekám a polštářům přitom dominují plastické pletené vzory, hitem jsou kožešinové lemy a nášivky.
Letos patří k oblíbeným přírodní barvy, odstíny zelené, hnědé, žluté. Jednobarevné modely oživují decentní motivy provedené v lehkých pastelech.
Kousky určené venkovskému stylu se chlubí klasickou kostkou nebo kárem, vzdušně zařízeným domácnostem sluší abstraktní vzory.
Jak vybrat polštář
Povlak polštáře by měl vzhledem i materiálem ladit s přehozem, s dekou na pohovce nebo je opticky doplňovat. Jasné barvy a složité vzory vyniknou vedle textilu s neutrálním odstínem, harmonicky působí několik odstínů jedné barvy.
Výhodou je snadno snímatelný povlak na zip, pratelný aspoň na 30 °C, se speciální povrchovou úpravou proti špinění.
Vyplatí se sledovat pevnost a hustotu vlákna. Čím vyšší má látka plošnou hmotnost (gramáž), tím více povlak odolá otěru. Třeba obvyklá kvalita u 100% bavlny je 130 g/m2, srážlivost při praní na 30 °C se pohybuje kolem 5 %.
Rozměr by měl vyhovovat účelu, k němuž polštář slouží. Pro krátkodobou oporu hlavy, případně beder u opěradla křesla či sedačky vystačíme s rozměrem od 40x40 cm.
Záleží také na tělesné konstituci každého jedince. Polodlouhé polštáře 45x90 cm jsou komfortní oporou hlavy vleže.
Používáme-li polštář nejen jako dekoraci, nepodceňujeme typ výplně. Praktické jsou polyesterové kuličky, vlákno, vločky.
K luxusnějším výplním náleží jemné mikrovlákno připomínající prachové peří, žádané je i peří přírodní a paměťová pěna.
Deka pružná a bez žmolků
Deky, případně přehozy, kterými se také přikrýváme, by měly být lehce pružné, abychom se jimi mohli pohodlně celí přikrýt. Nesmějí však uvolňovat vlákna a žmolky. Platí zde totéž co u povlaků polštáře – čím vyšší je gramáž látky, tím je deka hřejivější a odolnější.
Běžné rozměry přikrývky jsou 140-150x180-200 cm. Na trhu nalezneme také deky tzv. partnerských rozměrů 200-220x240 cm.
Deky často bývají oboustranné, mohou kombinovat několik materiálů. Je důležité, aby použité materiály měly shodnou srážlivost při praní, deka by se v opačném případě mohla deformovat.
Kombinace jsou jinak vzhledově zajímavé i užitečné, např. pás pleteniny s pásem hřejivější kožešiny využijeme také jako slušivý pléd.
Šetrná péče
Při praní dek, plédů a povlaků polštářů vždy dodržujeme pokyny výrobce, tj. obvykle maximální teplotu 40 °C. Přírodní materiály vyžadují šetrnější praní na 30 °C, nejlépe s použitím speciálního pracího prostředku, obvykle s lanolinem, případně se suchou pěnou.
Pereme na velmi jemném programu nebo lehce v ruce, nikdy nedrhneme. Materiál neždímáme. Zabalíme ho do osušky a lehkým mačkáním s její pomocí vodu odsajeme.
Deku či pléd necháváme doschnout rozprostřené, kolíčky a prádelní šňůra by na nich mohly zanechat nehezké otlačeniny.
Jiné využití
Polštáře nemusejí sloužit pouze jako opora hlavy při spočinutí na pohovce. Kde a jakou funkci ještě plní?
Může se Vám hodit na službě Firmy.cz:
Hledáme nejhezčí rodinné vánoční stromečky
Ozdobený stromeček je možné o Vánocích nalézt snad v každé české rodině. Když se na Štědrý večer rozzáří, rozlije se po celé domácnosti tajemná atmosféra, na niž se těší nejenom děti, ale i dospělí.
Jak vypadá ten váš? Je designově dovedený k dokonalosti? Anebo na něj věšíte tradičně památeční ozdoby po babičce? Zdobíte stromeček v pokoji, anebo jej máte venku, na zahradě?
Na adresu bydleni@novinky.cz nám do 20.12.2018 pošlete fotografii (orientovanou na šířku) s vaším vánočním stromečkem a připojte pár zajímavých informací o něm. Přehlídku těch nejhezčích vám přineseme v článku o Vánocích v rubrice Bydlení.