Článek
Vybrat si dnes gril není snadné. Na trhu jich je k dostání nespočet. Klasických na dřevěné uhlí, elektrických, plynových či hybridních. S různými technologiemi a doplňky. Každý rok výrobci přijdou i s nějakým dalším vylepšením. Jak se v takové záplavě grilů zorientovat a vybrat ten správný?
Začněte tím, že si ujasníte, jak velký gril potřebujete. Tedy přesněji grilovací plochu.
Grilovací plocha (rošt) by totiž měla zabírat maximální plochu celého grilu, aby mohlo docházet k rovnoměrnému rozvodu tepla a grilování pokrmů probíhalo stejnoměrně. Zvažte proto množství potravin, které budete na grilu připravovat, respektive počet strávníků, pro které se bude obvykle grilovat.
Následně budete stát před rozhodnutím, jakému druhu grilu dáte přednost, na čem chcete pokrmy připravovat.
Plynový gril může být i chytrý
Dnes jsou nejpopulárnější plynové grily. „Při výběru hraje zásadní roli počet hořáků a to, aby byly hořáky rozmístěné pod celou plochou grilovacího roštu,“ vysvětluje Martin Veselý, produktový manažer společnosti Mountfield.
Zaměřte se také na to, zda má každý hořák své samostatné ovládání, aby bylo možné nastavit různou teplotu pro různé části roštu.
A tato funkce má ještě další přednost: „To, že lze každý z hořáků používat i samostatně, oceníte např. tehdy, když si budete chtít připravit večeři jen pro dva,“ říká Vladislav Líkař, zástupce značky Fieldmann.
Další vybavení plynových grilů už záleží pouze na vašem vkusu a potřebách. Vyšší poklop poskytne větší prostor pro grilování do výšky. Praktický je rovněž velký úložný prostor, sklopné boční odkládací plochy a pojezdová kolečka s parkovacími brzdami pro lehčí manipulaci s grilem.
Moderní kempování aneb Vyzkoušejte toustovač v autě či gril zabudovaný v motorce
Samozřejmě nechybějí ani různé technologické vychytávky. Některé modely mají mj. zabudovaná LED světla se senzorem pohybu, která při otevření poklopu osvítí celý rošt. Podsvícené jsou i ovládací knoflíky grilu.
Na bočním stolku pak může být postranní hořák, na němž připravíte třeba omáčku či uvaříte brambory. A například grily Weber s technologií Weber Connect dokonce proměníte v chytré, podobně jako to znáte u jiných spotřebičů.
Maso ugrilujete také s infračerveným zářením
Zážitek z grilování mohou umocnit i další technologie. Například technologie TRU-Infrared legendární americké značky Char-Broil mění teplo z hořáků v rovnoměrně proudící infračervené záření.
Základem je speciálně tvarovaná mřížka se spoustou malých otvorů. Když k ní dorazí horký vzduch z hořáku, prudce se zpomalí jeho proudění, protože nemůže překážkou pronikat dále takovou rychlostí. Teplo se tak namísto toho rozšiřuje rovnoměrně na spodní straně roštu, odkud vyzařuje přímo do jídla nad sebou. A jelikož sálá pomalu, nevysouší ho.
Čistý gril je dobře fungující gril
„Drobné otvory brání plamenům pronikat vzhůru, takže se maso nepřipaluje, a mřížka navíc zachytává tuk, který by jinak odkapával do plamenu. Ten se odpaří v podobě kouře, který přidává masu ještě intenzivnější chuť a vůni,“ popisuje Martin Veselý.
Hybridní grily
Hitem mezi grilovacími fajnšmekry jsou hybridní grily, které kombinují výhody metod grilování masa na plynu a na dřevěném uhlí. Tyto grily zajišťují rychlé a rovnoměrné teplo plynových hořáků a nezaměnitelné aroma dřevěného uhlí.
Maso tak můžete připravit rychlým grilováním na plynu a pak se rozhodnout pro jeho finalizaci na uhlí. Změna režimu paliva nezabere ani minutu. Zásobník s uhlím jednoduše vložíte mezi rošt a plynové hořáky, které uhlí rozpálí rychle a rovnoměrně.
Hybridní grily jsou skvělou volbou i pro ty, kteří nad typem grilu váhají.
Klasika na dřevěné uhlí
Pokud patříte do skupiny lidí, pro které je grilování spojeno především s vůní kouře, pak nejspíš dáte přednost klasice, tedy grilu na dřevěné uhlí. Správná příprava pokrmů na tomto grilu sice vyžaduje větší zručnost, výsledek však stojí za to.
Gril není jen pro milovníky masa
I tyto grily dnes běžně mají různá vylepšení a doplňky, aby grilování bylo komfortnější a dokonalejší.
„Gril může být vybaven odkládacím ohřívacím roštem, aby připravované maso nevychladlo. Praktickým doplňkem je i teploměr integrovaný ve víku,“ říká Vladislav Líkař. Pro regulaci teploty a kontrolu vzduchu proudícího grilem slouží větrací otvory.
Elektrické grily
Skvělým řešením pro malé prostory a místa, kde není žádoucí kouř, představují elektrické grily. U těch se nemusíte starat o žhnoucí dřevěné uhlí ani pořizování a obsluhu plynových bomb.
Tyto grily nejsou náročné na provoz, snadno je umístíte i na terasu nebo na balkon.
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.