Článek
Marinované maso, lehčí ryby, sýry či různé druhy zeleniny. K tomu, abyste si je opravdu vychutnali, nepotřebujete velký zahradní gril, svůj úkol splní i ten stolní. Jeho nespornou výhodou je možnost využití téměř kdekoliv, tedy také v interiéru.
Pokud se rozhodnete uspořádat party s grilovačkou třeba uprostřed prosince, nic vám v tom nebrání. A rozhodně to nebude žádná z nouze ctnost!
Elektrický gril
Klasikou v tomto směru jsou elektrické stolní grily. Vlastně takový grilovací rošt, jen místo topení dřevěným uhlím ho prostě zapnete do zásuvky. Mnohé z nich mají dva typy grilovacích ploch – hladkou a žebrovanou.
Hladká část je ideální k přípravě zeleniny, vajec, slaniny či nejrůznějšího pečiva, od sendvičů po panini. Vroubkovaná dodá typický žebrovaný reliéf masu, rybám, sýrům nebo uzeninám.
Grily mají několikastupňové regulátory teploty, grilovací plocha bývá v nepřilnavém provedení, navíc se dá standardně mýt v myčce nádobí.
Elektrický raclette gril
Alternativou jsou i elektrické raclette grily. Ty jsou vlastně spojením klasického elektrického a raclette grilu. Jinými slovy, nahoře na grilovací desce můžete opékat třeba kuřecí maso a zároveň používat malé raclette pánvičky, které slouží především k přípravě sýra. Nejlépe, jak jinak, sýra Raclette, jenž dal grilu název, s nímž si připravíte tradiční švýcarské jídlo.
Můžete ale vzít i jakýkoliv jiný dobrý tučný sýr. Na pánvičkách lze samozřejmě připravit i jiné pochoutky, třeba houby.
Kontaktní gril
Lze ho použít více způsoby. Jako kontaktní gril (uzavřená poloha), kdy se suroviny rovnoměrně a precizně ogrilují. Přičemž vzdálenost desek je možné nastavit tak, aby se dobře propekl tenký plátek kuřecího, stejně jako pořádně silný hovězí steak.
V otevřené poloze v úhlu 90° nebo 180° pak gril nabízí větší plochu pro přípravu více chodů pro početnější společnost.
Některé modely disponují např. časovačem či termostatem s možností nastavení teploty od 60 do 230 °C. Ty s LCD displejem vás budou přehledně informovat o času, teplotě i stupni pečení.
Grilujte jako mistři na vyšší úrovni
Grilování na desce či kameni
Další možností, jak připravit grilované dobroty v interiéru, jsou grilovací desky/plotýnky na varné desky.
Příprava pokrmů je snadná a rychlá. Prostě na desku naskládáte chuťovky podle vašeho gusta (od zeleniny přes mořské plody až po steaky) s minimem oleje, umístíte ji na varnou desku a můžete podávat rovnoměrně propečená jídla s příchutí grilování.
Jestli chcete rodinné grilování či party okořenit něčím speciálním, sáhnout můžete i po solné desce. Jedná se o desku vyrobenou z růžové kamenné himálajské soli, která vydrží vysoké i nízké teploty, proto se může používat pro přípravu jídel i pro jejich samotné servírování.
Solnou desku stačí na několik minut zahřát v troubě, na varné desce či v létě na grilu, a poté ji umístit např. na stůl, kde na ní můžete ugrilovat třeba krevety.
Milovníci pizzy zase ocení pizza kámen, na němž si tuto tradiční italskou pochoutku můžete připravit nejen v peci, ale i doma v troubě nebo v létě přímo na grilu. Kámen/tác je ze žáruvzdorného kamene, který odolá vysokým teplotám, navíc skvěle poslouží k servírování či krájení.
Může se vám hodit na Firmy.cz: Prodej zahradních krbů a grilů, On-line prodej grilů
Může se vám hodit na Zboží.cz: Zahradní grily, Kuchyňské grily