Článek
Při nákupu grilu zohledníme počet lidí, kteří s námi pořádají pravidelné grilovací rituály. Jeho typ a funkce pak vycházejí z našich nároků na rychlost a způsob přípravy jídla. Svou roli samozřejmě hrají také skladnost grilu a péče o něj.
Šťáva a rychlost díky plynu
Máme-li rádi šťavnaté pokrmy bez příchuti kouře, pak je správnou volbou plynový gril. Protože nijak nedotváří chuť jídla, bývá doplněn miskami, které naplníme třeba vodou s kořením, čerstvými bylinkami, vínem. Aroma se uvolní přímo do masa či zeleniny.
Na trhu jsou výrobky menší, přenosné, ke kterým stačí připojit plynovou kartuš. Na opačném konci spektra se pohybuje luxusní provedení grilu v retro designu, s odkládacími plochami a vařiči pro přípravu omáček nebo příloh.
Při zavřeném víku gril využijeme jako horkovzdušnou troubu. Plynový gril nekouří, takže jeho menší verzi oceníme na balkóně v panelovém domě.
Zahřátí plynového grilu trvá jen pár minut díky piezo-elektrickému či elektronickému zapalování. Gril zažehneme stisknutím tlačítka při současném otočení ovládacího knoflíku přívodu plynu.
Teplotu regulujeme podle potřeby, teploměr ukazuje podmínky na grilovací ploše. Kapající tuk je odváděn z pečeného masa tak, aby nedocházelo k jeho hoření v plamenu.
Plynové grily patří k dražším, navíc je třeba měnit propanbutanovou láhev, což je nepříjemné zejména uprostřed grilování. Jejich typy však nabízejí různé vychytávky.
RBS plynový gril má dva keramické hořáky na okrajích grilovací vany, tedy ne pod topeništěm.
Dosahuje tak rovnoměrné teploty po celé grilovací ploše, odkapávající tuk nemůže vzplanout.
Systém TRU-Infrared zase umožnuje, aby se sálavé teplo z plynového hořáku prostupující patentovanou mřížkou změnilo na infrazáření.
Péče o plynový gril
Zavřeme víko a 10 minut vypalujeme gril s roštem na nejvyšší nastavené teplotě. Lehce teplý gril ošetříme kartáčem. Do hůře dostupných míst se nejlépe dostane kartáč trojúhelníkového tvaru.
Gril s lávovými kameny
Grily s lávovými kameny jsou dražší, nabízejí však vysoký komfort. Kameny absorbují odkapávající tuk, mají samočisticí schopnost. Samotné kameny z vyhaslých sopek nejsou přímým zdrojem tepla, zevnitř je nahřívá plyn nebo elektřina.
Nažhavené lávové kameny na dně grilu vyzařují teplo a opékají potraviny. Jimi absorbovaný tuk se nepřepaluje, nevzniká kouř ani zplodiny. Lávové kameny vydrží většinou celou sezónu, při intenzivním grilování je měníme častěji.
Péče
Po grilování nažhavíme kameny na maximum, tak se vypálí všechny nečistoty. Jakmile se kameny začnou drolit, vyměníme je.
Klasika na dřevěné uhlí
Máme-li na grilování vždy dostatek času a láká nás typická kouřová vůně na pokrmech, je správnou volbou gril na dřevěné uhlí.
Obvykle se vyrábí z litiny nebo plechu. Litina je sice těžší, zato je odolnější, stabilní a drží dlouho teplo.
Gril na dřevěné uhlí je k dostání už za několik stovek, nevýhodou je velká spotřeba paliva. Odkapávající tuk může vzplanout, hlídáme proto intenzitu žáru a grilujeme v závětří. Některé výrobky mají vybavení usnadňující zapálení i uhašení (např. systémy QuickStart a QuickStop).
Grily mohou být bez víka, pokrm je tak vystaven přímému žáru. Přiklopením víka u kotlíkových typů maso doudíme. Některé typy grilů mají ve spodní části komínu nádobku s vodou, která v případě převržení grilu uhasí uhlíky.
Dřevěné uhlí, chipsy a brikety by neměly obsahovat umělé přísady a chemické látky, ani příliš velký podíl popela.
Péče o gril na dřevo
Je přece jenom náročnější. Rošt zbavujeme nečistot vypalováním - grilováním naprázdno - dokud se z něho nepřestane kouřit. Po ochladnutí ho očistíme speciálním kartáčem. Mastnotu odstraníme savým papírem, nebo ekologickým čističem.
Elektrické grily
Elektrický gril se hodí do interiéru, ale i na balkón, terasu. Elektrické grily se vyrábějí ve větších zahradních a v menších stolních verzích. Mají nepřilnavou, snadno udržovatelnou plochu. Grilování umožňují elektrické spirály zabudované v teflonové desce.
Výhodou je přesná regulace teploty, nevýhodou spotřeba energie a vyšší náklady na provoz. Odkapávací miska na šťávu je užitečná, má-li grilovací plocha správný sklon, aby šťáva odtékala a nepřipalovala se.
Péče o elektrický gril
Je nutné vypálení roštu a pečicí plochy, kterou pak očistíme houbou, kartáčem. Čištění je snazší, když je grilovací plocha odnímatelná. U grilů s mřížkou vybíráme model, který má snadno přístupnou topnou spirálu přímo pod mřížkou.
Pomocníci při grilování
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.