Článek
Zjednodušeně řečeno, tyto koule o průměru 45 metrů budou velkými plovoucími pěstírnami fytoplanktonu, jenž bude využíván k několika různým účelům. Předně ke snižování hladiny oxidu uhličitého v atmosféře a obohacování ovzduší o kyslík. To vše pomocí fotosyntézy probíhající „ve větším měřítku“, jak to vyjádřili autoři v průvodním materiálu ke svému projektu.
Tyto plovoucí farmy budou k oceánskému dnu přichyceny speciálními lany schopnými zachytit vibrace svědčící o blížící se tsunami. Jakmile takový signál zachytí, dokážou varovat před blížící se vlnou obyvatelstvo v přímořských oblastech.
Fytofarmy budou mít za úkol také kontrolovat teplotu a především kvalitu vody. V mrtvých oblastech oceánu budou moci okamžitě injektovat předpěstovaný fytoplankton do moře a nastartovat tím proces revitalizace postiženého místa.
Konstrukce fytofarmy má tvar koule, jejímiž důležitými prvky jsou disky. Skrz ně bude probíhat výměna vzduchu a vody. Některé budou umístěny v horní polokouli, určené pro život lidí, jiné budou umístěné ve spodní polokouli, jež bude zaplněna kulovitými akvárii.
Velmi důležitým rysem většiny podobných projektů je, že budou nezávislé na vnějších dodávkách energií a pitné vody. Nejinak je tomu v případě francouzského návrhu. O pitnou vodu se postará desalinační jednotka čerpající vodu z moře a zbavující ji soli. Energii pak autoři hodlají získávat spalováním bionafty vyrobené z napěstovaných kultur fytoplanktonu.